Petr Sojka, od roku 2019 zastupitel Jihočeského kraje za hnutí ANO, má být jedním z lídrů ČSSD – České suverenity sociální demokracie pro krajské volby, které nás čekají na konci září. Čtyřicetiletý politik se ve veřejné sféře pohybuje od roku 2015 a zabývá se problematikou sociální, dopravy a zdravotnictví. Pracuje pro obchodní společnost Lidl v pozici zástupce manažera prodejny, ovšem rozhovor pro iportaL24.cz směřoval do jiného spektra. Především k regionálním otázkám, včetně dostavby Temelína, ale také k energetice, potenciálnímu přijetí eura. Zazněla i kritika dnešní Sociální demokracie (SOCDEM). »Vytratila se z ní sociální politika, kterou nahradila podpora Ukrajiny a zelené šílenství,« uvedl Sojka.
Jak vnímáte roli ČSSD ve spektru české politiky? Je skutečným pokračovatelem slavné značky, nebo si ji jen přivlastnila, jak zaznívá z úst některých politiků?
Vždy jsem byl příznivcem sociální demokracie. V dobách éry Miloše Zemana a Jiřího Paroubka jsem byl aktivním voličem sociální demokracie. V posledních letech dle mého mínění sociální demokracie nenabízí občanům pomoc v jejich tíživých sociálních problémech, prostě sociální politika se ze současné SOCDEM vytratila a nahradila ji podpora Ukrajiny a zelené šílenství. Rozhodujícím vzkazem voličům sociální demokracie bylo opuštění své tradiční značky s výroky, které zazněly. Proto vznik ČSSD – České suverenity sociální demokracie navrací zpět levicovou sociální politiku. Jak zaznělo v otázce, Česká suverenita sociální demokracie je myšlenkovou pokračovatelkou ne slavné značky, ale hlavně sociální politiky v zemi. Osobně odmítám tvrzení, že jsme si zkratku ČSSD pouze přivlastnili.
ČSSD se profiluje jako levicová strana, ale – nemyslíte, že dělení na levici a pravici je v dnešní době překonané a vítězí varianta globalistické vs. vlastenecké strany či liberální vs. konzervativní?
Na tuto otázku se musíme podívat z více úhlu. Tradičně vždy v politickém dění bylo rozdělení na pravicové strany a levicové strany. Tak to mám zažité i já. Poslední dobou media strany více skloňuje tak, jak jste uvedl v otázce. Podle mne to není dobře. Společnosti je to pouze podsouváno tak, jak media chtějí, aby to společnost vnímala. Pak už jen onálepkují, co je správně a co ne a vysvětlí občanům, co je správná politika a co populismus. Přitom populismus je přece hlas lidu a o co více by se měla zajímat strana v demokracii, než o hlas lidu? Naše strana ČSSD – Česká suverenita sociální demokracie je levicovou stranou a naší snahou bude spojit levicové strany pro tvoření společné ochrany každého člověka, který se dostane do problematické sociální situace.
S čím hodláte jít do podzimních krajských voleb a s kým plánujete koalici?
Dobře položená otázka. Jak jsem již odpovídal v předchozí otázce, naší snahou je spojit levicové strany a do podzimních krajských voleb jít společně s těmi, kteří mají podobný program jako my. Nyní jsem v bodě, kdy domlouváme koaliční spolupráci a dohodu, čeho budeme v rámci kraje chtít dosáhnout. Více nechci být konkrétní, a to z důvodu, že dohody se teprve dojednávají. Více budeme vědět po volbách do Evropského parlamentu.
Jaké největší problémy trápí obyvatele jižních Čech?
Nechci jen kritizovat, takže musím říci, že v jižních Čechách se nežije špatně. Poslední dobou se hodně investuje do dopravy, sociálního segmentu a rozvoje kraje. A to díky tomu, že předchozí krajská koalice jednala formou řádného hospodáře a uspořila finance do rozpočtu kraje.
Jsou ale i problémy, které obyvatele trápí a je potřeba se jimi zabývat a hlavně je řešit. Dostupnost lékařské péče – v prvé řadě stomatologická praxe: v kraji je nedostatek zubařů a několik set obyvatel nemá ani svého zubaře a zdravotní péči řeší přes pohotovosti. Pediatři stárnou a není za ně náhrada. V pohraničí mají obyvatelé problém mít svého praktického lékaře a pro své děti pediatra. Někdy musí za svým lékařem cestovat mnoho kilometrů. Je nedostatečná kapacita v sociálních domech, obyvatelstvo stárne a mladé rodiny, které by se i rády o své seniory postaraly, na to nemají často ani časové ani finanční kapacity. Proto je potřeba zanalyzovat potřebnou kapacitu míst v sociálních domech – tam, kde je možné navýšit kapacitu, případně stavět nové objekty pro seniory. Tady musí být kraj velmi aktivní. Do budoucna se bude ve velkém řešit nedostatek lékařů v oblasti psychiatrie, nynější uspěchaná doba lidem k psychické pohodě opravdu nepomáhá. Žijeme ve spěchu, a to vše se odráží na naší psychice. Už teď jsou dlouhé čekací doby na vyšetření u psychiatra, a přitom dlouhá čekací doba má často fatální následky.
Další oblastí, kterou chceme řešit, je bydlení pro mladé. Mladé rodiny nemají možnost vlastního adekvátního bydlení, jsou nuceny hledat si podnájem, kde jsou pro ně ceny vysoké, a na hypotéku málokdo z nich dosáhne. Je jasné, že to pak vede k poklesu porodnosti nebo vylidňování kraje. Proto by se kraj měl zabývat výstavbou startovacích bytů pro mladé.
Pokud bych hodnotil dopravu, jeví se na první pohled jako dostačující. Ano, silnice máme obstojné a proti jiným krajům je na dobré úrovni i spojení s okresními městy a krajským městem, pokud využiji svůj osobní automobil. Co se však týká veřejné hromadné dopravy, na které jsou závislí především senioři a studenti, tak tady již nemůžeme být spokojeni, pro ně není dopravní obslužnost dostatečná. Obyvatelé malých obcí, kde není ani obchod či lékařské zařízení, mají možnost dopravit se do zaměstnání hromadnou dopravou minimální. Zde vidím úlohu kraje v komunikaci s městy, obcemi a hledání cest, jak je podpořit ve zlepšení dopravní obslužnosti.
A samozřejmě bychom našli i řadu dalších problémů. Jejich řešení připravujeme pro krajské volby, kdy včas představíme náš program.
Jak ovšem lze vyřešit otázku dopravy, hlavně z metropole? Když člověk míří z Prahy například do Tábora, musí se obrnit velkou trpělivostí, není-liž pravda…?
Já osobně mám cestu z hlavního města dobrou, a až bude dodělaná D4, tak spojení Praha – Písek bude na velmi dobré úrovni. Nicméně naprosto chápu, že spojení z Prahy na České Budějovice není komfortní vůbec. Spíše se vyplatí využit železnici, kde je to rychlejší. Doba výstavby dálniční sítě se zaspala a teď ji těžce doháníme. Výstavba D3 se za poslední roky hodně posunula. Jsme tranzitní zemí, kdy přes nás jezdí mnoho kamionové dopravy. Za mě je potřeba si položit otázku, zda by bylo reálné část přepravy přendat na železnici a kamionovou dopravu omezit na převoz toho, co podléhá zkáze. Využití železniční sítě by znamenalo uvolnění silnic a doprava by se zrychlila a uklidnila.
Jihočeský kraj je místem jaderné elektrárny Temelín. Co soudíte o plánech a realizacích její dostavby?
Osobně plně podporuji dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Nejsme schopni být bez jádra. I jako krajský zastupitel jsem podpořil výstavbu malých modulárních reaktorů.
Je podle vás jádro bezpečná záležitost?
Pokud jsou splněná veškerá kritéria bezpečnosti, tak jsou jaderné elektrárny bezpečné. Zatím mě osobně nic nepřesvědčilo o opaku. A jak jsem již zmínil, bez jádra nejsme schopni kvalitně žít. Jsou země, které ukončily nebo ani nezahájily provoz jaderných elektráren a jejich HDP a životní úroveň tamních obyvatel klesá. Ve světě se po demagogické politicky zabarvené reakci rušící atomové elektrárny opět projednává jádro a výstavba nových reaktorů.
A co by pomohlo lidem, aby nemuseli platit příliš drahé energie?
Pokládáte mi samé lepší otázky. Odpovím podle mého názoru. Problém je, že cena silové elektřiny pro Českou republiku vzniká na Evropské energetické burze v Lipsku. Já bych poslal na burzu jen přebytek elektřiny a lidem doma ji prodával za cenu výroby. Ostatně si všechny ty stavby zaplatili z vlastních daní.
Naše občany trápí i drahé potraviny. Proč máme nejdražší potraviny v EU a jak snížit jejich cenu?
Cenovou politiku u potravin ovládají obchodní řetězce. Cena je ovlivněná několika faktory. Hodnotou DPH, inflací, dopravou – převážná větší část potravin je dovážená. Většina obchodních řetězců má svá sídla mimo Českou republiku. Určitě by stálo za uvážení, a to u základních potravin, snížení DPH a vyjednání s řetězci, že snížená hodnota DPH se musí projevit v konečné ceně. Je třeba podpořit domácí produkci po vzoru Maďarska a Francie. Tak, aby se našim zemědělcům a výrobcům potravin vyplatilo produkovat pro naši poptávku a zároveň pro řetězce byla atraktivní. Spíše než cena mě více trápí kvalita potravin, které se dostávají na náš trh. Ať už v dodávce masa a masových výrobků, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny, tak i v těch trvanlivých produktech. Převážná část dovážených potravin je do jisté míry šizena, což dokazují i laboratorní zkoušky SZPI. Když už mám zaplatit, tak chci kvalitu.
Mnozí jihočeští zemědělci se zapojují do aktivních protestů zemědělců. Co soudíte o jejich požadavcích a o krocích premiéra Fialy a hlavně ministra Výborného?
Protesty zemědělců jsem podporoval. Však jsme viděli i v mediích, že nejen naši zemědělci protestovali, ale i ve světě byly protesty. Chování naší vlády k českým zemědělcům není na úrovni. Když si uvědomím, že jsme byli soběstačný stát, ve většině zemědělské produkce… Pomalu se však dostáváme do role prostých nákupčích. Přitom nejde jen o potravinovou soběstačnost, ale především bezpečnost. Je proto potřeba naslouchat potřebám zemědělců. Na návrat zemědělské a výrobní soběstačnosti ještě není pozdě. Požadavky zemědělců jsou legitimní a o krocích premiéra Fialy a ministra Výborného se nebudu raději vyjadřovat.
Dalším zajímavým tématem poslední doby je tzv. důchodová reforma. Skutečně je zapotřebí a skutečně nám hrozí, že bez ní by nebylo na důchody?
Důchodová reforma je téma teď hodně zmiňované. Jsem přesvědčen, že některá tvrzení z úst pětikoalice jsou do velké míry strašením lidí. Na jednu stranu povídají, jak je důchodový systém dlouho neudržitelný, a na druhou stranu finanční prostředky rozhazují. Důchodovou reformou je potřeba se zabývat, ale prodlužování věku odchodu do důchodu nic neřeší. Ostatně jsou taková pracovní odvětví, kde si osobně nedovedu představit pracovat v pozdním věku.
Měli bychom se věnovat odchodům do důchodu a stanovit počet odpracovaných let, kdy občan bude do systému odvádět peníze při odpracovaných letech a poté bude mít nárok na starobní důchod, který bude mít důstojnou hodnotu. To, že budu do prostoru vypouštět poplašnou zprávu, že v systému nebude dostatek peněz a posouvat odchod do starobního důchodu, řešení není, jen lidi vystraší. Přitom jsou země, které vydávají na důchody procentně podstatně vyšší částky z rozpočtu. Pro naši vládu je však důležitější vydat peníze na nákup zbraní pro Ukrajinu a na neziskové organizace podporující migranty, než na české seniory.
ČSSD je proti přijetí eura. Proč?
Já osobně přijetí eura odmítám dlouhodobě. Udržení naší koruny je pro naši ekonomiku velmi zásadní. Zatím nejsme připraveni vstoupit do eurozóny. Přijetím eura by nejvíce trpěli jak české firmy, tak samotní občané. Jsem pro zachování české koruny.
Poslední otázka míří do zahraničí. Sledujete s obavami poslední vývoj kolem války na Ukrajině? Měli bychom se ohledně účasti vojáků NATO, jak o ní mluvil francouzský prezident Macron a jak se o ní koneckonců jedná i na malém summitu aliance v Praze, začít bát tvrdších opatření ze strany Ruska, a to i směrem k naší zemi?
Vývoj kolem války na Ukrajině zatím sleduji bez obav. Nepodporuji účast vojáků NATO na území Ukrajiny. Jsem pro mír ve světě. Jak jistě všichni moc dobře víme, nejedná se jen o válku na Ukrajině. Situace v Izraeli také není příznivá. Věřím, že po volbách do Evropského parlamentu, kam budou zvoleni zastánci míru, bude větší vůle k mírovým jednáním.
Petr Kojzar
ČSSD se docela spojovat i snazi. Paroubek nikde nevyzyva k volbě své strany, ale vždy k volbě proti vládě, at volite kohokoli.
Naší snahou bude spojit levicové strany. Ta formulace mi nesedí. Nebylo by lépe říci. Podílet se na, být u spojování levicových, případně vlasteneckých stran? Jinak ok.