Německo chce zrušit kontroverzní poplatek za tranzit plynu, na který si stěžují některé země EU, včetně České republiky. Řekl to dnes státní tajemník pro hospodářské záležitosti Sven Giegold s tím, že se na tom dohodla německá vláda. Vzhledem k tomu, že to vyžaduje změnu zákona, je nejbližším možným termínem pro zrušení poplatku podle něj začátek roku 2025.
Česká republika, Slovensko, Rakousko a Maďarsko stupňovaly tlak na Evropskou komisi (EK), aby zakročila proti spornému poplatku. Ve společném dokumentu, který má ČTK k dispozici, požádaly země komisi o konkrétní kroky. Důvodem kritiky je například to, že podle nich tento poplatek ztěžuje odstoupení od dodávek ruského plynu, protože neúměrně zvyšuje náklady na dovoz plynu ze západní Evropy.
Zrušení poplatku by výrazně snížilo náklady na tranzit plynu přes Německo a podpořilo společné úsilí o odklon od ruského plynu. Giegold uvedl, že záměrem poplatku nebylo bránit integraci trhů v Evropě nebo dokonce narušit nezávislost na Rusku, právě naopak. Poplatek byl podle něj použit na financování plnění zásobníků plynu, což má pomoci udržet nezávislejší a stabilnější trh v Evropě.
Poplatek zavedlo Německo na podzim roku 2022 a měl sloužit k pokrytí nákladů na ukládání plynu v zásobnících a zajištění bezpečnosti dodávek. Poplatek se týká společností a spotřebitelů v Německu a dovozců v sousedních zemích, kteří nakupují plyn prostřednictvím německých plynovodů. Německých spotřebitelů se zřejmě zrušení nedotkne. Platnost tohoto poplatku byla nedávno prodloužena do dubna 2027 a od července se má poplatek zvýšit na 2,5 eura (62 Kč) za megawatthodinu ze současných 1,86 eura, uvedla agentura DPA.
(čtk)