Kritikou vládní důchodové reformy dnes pokračovala mimořádná schůze Sněmovny. Opoziční poslanci se zaměřili především na zpochybňování tvrzení vládní pětikoalice, podle kterého by lidé měli trávit v důchodu v průměru 21,5 roku. Jde podle nich o hausnumero. S ohledem na předpokládaný věk odchodu do penze a prognózovanou průměrnou délku dožití označili tuto dobu za nereálnou.
Opoziční zástupci kritizovali z navrhovaných změn v penzích kromě zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života také snižování výpočtu nových důchodů.
Poukazovali na to, že lidé se ve skutečnosti dožívají méně let. U mužů je průměrná délka života dožití 76 let, to znamená vyplácení důchodu 11 roků, u žen, které se dožívají 82 let, to je v průměru 17 roků. »To, že se muži dožívají v České republice 76 let, ale ve zdraví jenom 61 let, znamená, že posledních 15 let žijí se závažnější nemocí. Ženy se dožívají 82 a zdravé jsou do 62, čili zase žijí 20 let s nemocí. S tímhle nic neděláme, nedaří se to a upozorňuje na to i ministerstvo zdravotnictví,« uvedl poslanec hnutí ANO Jiří Mašek.
Stanovisko ministerstva zdravotnictví připomněla ve svém vystoupení také předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. »Nelze neustále prodlužovat věk odchodu do starobního důchodu, neboť populace ve věku nad 65 let není v takovém zdravotním stavu, aby byla schopna podat potřebný pracovní výkon i v dalších letech,« citovala z materiálu resortu zdravotnictví.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že se vychází z odhadů demografů a z údajů statistiků a vyhodnocuje se prodlužování naděje dožití mezi jednotlivými generacemi, a to vždy ve věku 50 let. »Nemůžeme zaměňovat naději dožití při narození, v 50 letech a v 65 letech,« podotkl. Demografické zprávy se podle Jurečky i nyní drží stejného principu. »V případě ročníku narození 1972 uvádí Český statistický úřad předpokládanou dobu dožití 87 let a tři měsíce a stanovujeme hranici odchodu do důchodu 65 let a 7 měsíců,« uvedl jako příklad.
Reforma postavena na podvodných číslech
Jana Pastuchová (ANO) poukázala na to, že ministr nemluví o době dožití ve zdraví. »Tím se všechno vysvětluje. Lidé budou déle pracovat, déle odvádět státu peníze a vlastně půjdou déle do důchodu, takže budeme počítat s tím, že i dříve odejdou. No, to je tedy opravdu krásný váš majstrštyk zrovna od KDU,« prohlásila.
»Celá podstata důchodové reformy spočívá v tom, že se vlastně toho důchodu nikdo z nás nedožijeme,« shrnula Berenika Peštová (ANO).
Podle Aleše Juchelky (ANO) je důchodová reforma postavena na podvodných číslech. »Tady se slibuje něco, co prostě a jednoduše není pravda, není realita,« uvedl.
Zvyšování věku odchodu do důchodu a snižování nově přiznaných důchodů je nepřijatelné také pro hnutí SPD. Místopředsedkyně sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD) proto navrhla předlohu zamítnout hned v prvním čtení, případně její vrácení k přepracování.
»Nepřekročitelnou červenou linií je jakékoli překračování věku odchodu do důchodu nad 65 let. Náš postoj je pevný, hranice 65 let při splnění povinné doby pojištění je nepřekročitelná a nejraději bychom ji zakotvili do Ústavy,« uvedla Šafránková, podle níž navrhované posunutí věku odchodu není nic jiného než trik, jak ušetřit.
Podobně jako zástupci hnutí ANO také SPD tvrdí, že pokud se dostanou do vlády, reformu penzí upraví.
Obyčejná změna čísel a výpočtů, kterým nikdo nerozumí
Potřebnost a nezbytnost reformy v úterý obhajovali koaliční představitelé v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS). Podle něj představuje neudržitelnost současného penzijního systému zásadní zátěž pro Česko a je třeba zajistit, aby důchodové pojištění nezkolabovalo. Řečníci z vládního tábora se střídali s opozičními zákonodárci. Předseda ANO Andrej Babiš vládní změny v penzích označil za návrh, jak okrást současné i budoucí důchodce. »Fialova vláda sice mluví o nějaké reformě penzí, ale přitom to není nic jiného než prachsprosté snižování valorizace důchodů a zvyšování odchodu věku do důchodu. To, co nám tady ve Sněmovně předkládáte, není žádná reforma, ale obyčejná změna čísel a výpočtů, kterým nikdo nerozumí a která je zcela nespravedlivá vůči nejen současným, ale i budoucím důchodcům,« uvedl.
Podle předsedy SPD Tomia Okamury vládou navržené parametrické změny zhorší život lidem. »Hnutí SPD zásadně nesouhlasí s vládou navrženým zvyšováním věku odchodu do důchodu nad 65 let a nesouhlasíme ani s významným zhoršením podmínek pro výpočet důchodů od roku 2026,« prohlásil.
Sněmovna jedná o vládní důchodové reformě již druhý den. Ani dnes se neočekává ukončení debaty. Dolní komora před polednem na návrh koalice rozhodla, že bude moci jednat obdobně jako v úterý i v noci. Jednací den skončí podle dřívějších dohod opět ve 23 hodin.
(jad)
Fiala a Rychetského Pětikoalice a Pavel ve zločinném spolčení s Baxovým Ústavním soudem okradli v roce 2024 české důchodce, s tím, že toto okrádání důchodců bude bezostyšně pokračovat napořád do budoucna v dalších letech.
Buržoazie umí jen krást a parazitovat na cizí poctivé práci lidí. Nakradené peníze používá zlodějská buržoazie pro své účely, které jsou absolutně vzdálené zájmům pracujících, kteří tyto hodnoty svou prací vytvořili. Na řadě k okradení jsou další skupiny českého obyvatelstva.