Evropští vědci objevili ve sbírce staroegyptských lebek dosud nejstarší příklad operace, při níž byl odstraněn rakovinový nádor a s ním spojené metastázy. Nález je starý 4600 let, napsali vědci v článku zveřejněném ve vědeckém časopise Frontiers in Medicine.
»Tento nález je jedinečným důkazem toho, jak staroegyptští lékaři studovali nebo se pokoušeli řešit nádory před více než 4000 lety. Tento objev radikálně mění naše představy o historii vývoje medicíny,« uvedl profesor Edgar Camaros z univerzity v Santiagu de Compostela, jehož slova cituje tisková služba časopisu.
Vědci učinili tento objev při studiu lebek starých Egypťanů, které jsou uloženy na britské univerzitě v Cambridge ve sbírce pozůstatků dávných lidí a zvířat, kterou v polovině XX. století shromáždil slavný britský antropolog a anatom Winfrid Duckworth.
Pozornost historiků a fyziků upoutaly dvě lebky starých Egypťanů, na jejichž povrchu byly zjištěny stopy neobvyklého poškození, které není typické pro ostatní nálezy z Duckworthovy sbírky. První z těchto lebek, patřící muži ve věku 30-35 let, byla nalezena v pohřbech z období Staré říše, rozkvětu starověkého Egypta, zatímco druhá, kterou zanechala starší žena, patřila do doby jeho dobytí Perskou říší.
Vědci obě lebky prozkoumali pomocí počítačové tomografie a studovali mikrostrukturu kostí, což jim umožnilo nalézt stopy nádorů uvnitř lebečních kostí v podobě novotvarů kostní tkáně a také několik desítek metastáz. Kromě toho vědci našli na povrchu mužských lebečních kostí v blízkosti těchto nádorů stopy po zhojených řezných ranách. To naznačuje, že se staroegyptští lékaři pokoušeli rakovinu odstranit, nebo alespoň studovali její povahu.
Kromě toho vědci našli na lebce ženy nejen stopy po nádorech, ale také zcela zahojená zranění, která byla způsobena ostrým kovovým předmětem. Podle historiků tato zvláštnost nálezu svědčí o tom, že staroegyptští lékaři disponovali určitými dovednostmi v oblasti léčby lebečních poranění, které úspěšně využívali při ošetřování pacientů.
(cik, TASS)