Světová banka se domnívá, že finanční situace Palestiny se za poslední tři měsíce zhoršila, což zvyšuje riziko jejího finančního kolapsu. Uvádí se to ve zprávě instituce.
Podle dokumentu se »finanční situace palestinské samosprávy v posledních třech měsících prudce zhoršila, což výrazně zvyšuje riziko finančního kolapsu«. »Příjmy z velké části vyschly v důsledku prudkého poklesu příjmů z celních poplatků odváděných Palestinské samosprávě a masivního poklesu hospodářské aktivity. Rychle se zvětšující rozdíl mezi výší příchozích příjmů a částkou potřebnou k financování základních veřejných výdajů vede k fiskální krizi,« vysvětluje zpráva.
Podle banky dosáhla na konci roku 2023 finanční mezera 682 milionů dolarů. Odborníci předpokládají, že se tato částka v následujících měsících zdvojnásobí a dosáhne 1,2 miliardy dolarů. Od října 2023 ztratila Palestina přibližně půl milionu pracovních míst. Míra chudoby v zemi se výrazně zvýšila. Téměř všichni obyvatelé pásma Gazy nyní žijí v chudobě. Příjem na obyvatele se snížil. »V prvních měsících roku 2024 palestinská ekonomika nadále zažívá vážné otřesy. Výhled na rok 2024 zůstává velmi nejistý, ale předpokládá se, že ekonomika dále poklesne o 6,5-9,6 %,« uvedla Světová banka.
(cik)