Tchaj-wan prý dotuje Ukrajinu skrz českou neziskovku napojenou na vládu

Česká nezisková organizace napojená na vládu podle tchajwanské poslankyně pomáhá s převodem prostředků na Ukrajinu, současně také Tchaj-wan nepřímo působí i na české politické scéně, tvrdí tchajwanská poslankyně.

Poslankyně za opoziční Kuomintang Hsu Chiao-hsin obvinila ministerstvo zahraničních věcí Thaj-wanu, že podepsalo s Českou republikou tajnou dohodu o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši 10 milionů dolarů (zhruba 23 milionů korun), a zároveň vyjádřila názor, že vláda Demokratické pokrokové strany zvýhodňuje určité výrobce a nepřímo se angažuje v české politice.

Hsu uvedla, že na základě důvěrné části dohody podepsané loni v prosinci, Tchaj-wan souhlasil s poskytnutím daru ve výši 10 milionů dolarů na obnovu ukrajinských lékařských kapacit prostřednictvím organizace Czech Health Technology Institute pod podmínkou (CHTI), že 30 až 40 procent prostředků bude ale použito na nákup zdravotnického materiálu z Tchaj-wanu.

Poslankyně také obvinila ministerstvo, že se snaží »nepřímo zasahovat« do české politiky prostřednictvím předsedy CHTI Petra Foita. Ten mimo  jiné v březnu loňského roku navštívil Tchaj-wan s českou delegací. Hsu ho označila za významnou osobnost v odvětví zdravotnických potřeb v zemi s úzkými vazbami na české poslance.

Hsu odhalila podrobnosti o memorandu o porozumění ve svém příspěvku na Facebooku poté, co podle ní ministr zahraničí Joseph Wu během legislativního slyšení věcně neodpověděl na její otázky.

Mluvčí ministerstva zahraničí Jeff Liu následně na tiskové konferenci uvedl, že ministerstvo plánuje podniknout proti Hsu Chiao-hsin za vyzrazení tajných podrobností memoranda o porozumění s Českou republikou, právní kroky. Obvinění z nedbalého zacházení s penězi daňových poplatníků při tchajwansko-české pomoci Ukrajině, pak striktně odmítl.

Liou upřesnil, že vzhledem k tomu, že Tchaj-wan nemá s Ukrajinou formální diplomatické styky, spolupracuje se sousedními zeměmi a také s ukrajinskými místními samosprávami a nevládními organizacemi na poskytování humanitární pomoci Ukrajině. Taková ujednání se zeměmi střední a východní Evropy, které mají s Ukrajinou dlouhodobé vazby, jsou podle něj ve skutečnosti bezpečnějším způsobem poskytování darů Kyjevu. »Kromě pomoci Ukrajině tato partnerství také posilují vazby Tchaj-wanu se spřátelenými zeměmi v regionu, což vytváří situaci výhodnou pro obě strany,« uvedl Liu podle focustaiwan.tw. »Pokud jde o tuto konkrétní dohodu, CHTI není soukromá společnost, ale nevládní organizace, která spolupracuje s několika ministerstvy české vlády,« dodal.

Hsu ale pochybuje o tom, že dary, které projdou rukama třetí strany, může tchajwanská diplomacie důsledně monitorovat. Položila také otázku, zda takové dary, které procházejí rukama třetí strany, může ministerstvo zahraničí účinně monitorovat, a také zda nákupy zdravotnických potřeb v hodnotě tří až čtyř milionů dolarů nebudou směřovány k určitým společnostem na základě politického zvýhodňování.

Úplný text memoranda o porozumění mezi Českou republikou a Tchaj-wanem byl podle Liua k dispozici zákonodárcům k nahlédnutí, takže je »naprostý nesmysl« nazývat ho »tajnou dohodou«. Tchajwanské ministerstvo je pak ale sice ochotno poskytnout zákonodárcům soukromé informace o memorandu o porozumění, ale »nemůže jednoduše zpřístupnit důvěrné dokumenty médiím«.

Nedávno sněmovna reprezentantů USA po měsících průtahů schválila vojenskou pomoc v hodnotě více než 61 miliard dolarů na pomoc Ukrajině, stejně jako další miliardy pro spojence, jako je právě například Tchaj-wan.

(cik)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy