Portugalská vláda odmítla navzdory prohlášení prezidenta zahájit proces placení reparací za koloniální minulost a otroctví, informovala agentura Reuters.
Již dříve portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa uvedl, že reparace by měly být vyplaceny zemím, které trpěly transatlantickým obchodem s otroky, na němž se Portugalsko podílelo.
Ve vládním prohlášení, z něhož citovala agentura, se uvádí, že »neexistuje žádný proces ani program konkrétních opatření« k vyplacení reparací. Zdůraznilo, že vláda chce »prohlubovat vzájemné vztahy, respektovat historickou pravdu a stále intenzivnější a užší spolupráci, založenou na usmíření bratrských národů«. Dále se uvádí, že premiér označil vztahy s bývalými koloniemi za »skutečně vynikající« a zmínil se o spolupráci v oblasti vzdělávání, jazyka, kultury, zdravotnictví a hospodářství.
Ghanský prezident Nana Akufo-Addo během rozpravy na 78. zasedání Valného shromáždění OSN uvedl, že Spojené státy a západoevropské země by měly Africe zaplatit reparace za obchod s otroky. První kolonie v Africe založily současné evropské státy v 16. století. Na berlínské konferenci v letech 1884-1885 bylo území Afriky definitivně rozděleno mezi evropské mocnosti. Největší kolonie v Africe měly Spojené království, Francie a Portugalsko.
Proces masového osvobozování afrických národů od kolonialismu začal v 60. letech 20. století. Portugalská koloniální říše v různých obdobích zahrnovala Angolu, Brazílii, Východní Timor, Kapverdy a Mosambik a také některé části Indie.
(cik, TASS)