Spojené státy a Velká Británie prohlásily, že tento týden pošlou na Ukrajinu nové várky raket dlouhého doletu, ale zatímco Německo stupňuje tlak na své spojence, aby bojující zemi darovali systémy protivzdušné obrany, nic nenasvědčuje tomu, že by kancléř Olaf Scholz ustoupil od odmítnutí vyslání dostupných raket dlouhého doletu Taurus, uvedl server POLITICO.
Scholzův odmítavý postoj k zaslání zbraní »trvá« i přes nové přísliby ze strany USA a Velké Británie, uvedl německý ministr obrany Boris Pistorius v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi.
Jedním z důvodů prý je, že rakety Taurus »nejsou srovnatelné s tím, co dodávají ostatní«, řekl Pistorius. Dodal, že dokonce i washingtonské rakety dlouhého doletu ATACMS mají »výrazně nižší« dolet než německé Taurusy.
Dříve během dne Scholz na tiskové konferenci po boku britského premiéra Rishiho Sunaka v Berlíně přislíbil, že jeho postoj k raketám Taurus »se nezmění«, přestože Sunak krátce před setkáním obou lídrů oznámil dodávku raket Storm Shadow na Ukrajinu.
První balíček pomoci v rámci nového amerického programu podpory Ukrajiny v hodnotě 61 miliard dolarů, který byl oznámen tento týden, zahrnuje vyslání balistických raket ATACMS – zkratka pro Army Tactical Missile System – s doletem přibližně 300 kilometrů, potvrdili američtí vládní představitelé. Německé rakety Taurus mají dolet až 500 kilometrů.
Francie také dříve vyslala několik svých řízených střel SCALP, které jsou místní variantou modelu Storm Shadow používaného ve Velké Británii.
Scholz se kvůli odmítnutí vyslání raket Taurus stal terčem útoků ze strany německé konzervativní opozice i některých členů jeho třístranné koalice. Jeho vysvětlení se v průběhu času vyvíjelo, ale Scholz opakovaně zdůrazňoval nebezpečí eskalace a varoval, že by tento krok mohl vést k přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.
Během svého televizního rozhovoru ve středu pozdě večer Pistorius naznačil, že skutečné důvody jsou tajné. »Existují aspekty takového rozhodnutí, které jsou pro národní bezpečnost tak důležité, že se o nich veřejně nemluví.«
Někteří zahraničněpolitičtí experti očekávali, že Scholz by mohl s Taurusem pohnout, když tak učinil americký prezident Joe Biden ve věci ATACMS. V minulosti němečtí představitelé opakovaně čekali na to, až Američané pošlou těžké zbraně, a teprve poté souhlasili s podobnou akcí. Tentokrát se však ve světle Scholzova důrazného a opakovaného odmítnutí zdá být okamžitá změna politiky nepravděpodobná, upozornil server.
Členové německé konzervativní opozice Scholze za tento postoj nadále kritizují. »Scholz nesází na ukrajinské vítězství, ale na jednání s Putinem,« řekl Norbert Röttgen, vysoce postavený zákonodárce opozičních křesťanských demokratů. »Tím, že Ukrajině odepřel nejúčinnější německou zbraň, vysílá Putinovi přesně tento signál.«
Němečtí představitelé tvrdí, že na rakety Taurus byl kladen příliš velký důraz, a vyzdvihují jiné formy podpory Berlína Ukrajině, včetně protivzdušné obrany. Německo tento měsíc spustilo platformu pro spojence, aby našli a financovali další systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu, zejména modely Patriot.
Během středečního televizního rozhovoru sociální demokrat Pistorius řekl, že Berlín »očekává«, že jeho spojenci pošlou na Ukrajinu své nepoužívané systémy Patriot, a vyjádřil překvapení nad tím, že tak neučinily země jako Řecko a Španělsko. »Vyzýváme v této věci naše kolegy a dáváme jim jasně najevo, že to očekáváme,« řekl Pistorius.
(cik)