Pro mír na Ukrajině a okamžité zastavení válečných operací se vyslovili dnes na tiskové konferenci zástupci ČSSD – České suverenity sociální demokracie. Tzv. česká iniciativa, která má vést k nákupu munice pro ukrajinskou armádu, podle strany expremiéra Jiřího Paroubka nic neřeší. První dodávky nábojů budou až v červnu a je otázka, zda se ruské armádě do té doby nepodaří průlom na některém místě 1100 km dlouhé fronty.
Ze 61 miliard dolarů, které schválí americký Kongres na podporu Ukrajině, půjde ve finanční formě na Ukrajinu 14 miliard. »Větší část tedy dostanou američtí zbrojaři,« řekl Paroubek.
Podle něj by měla být česká politika zaměřena nikoli jednostranně západním směrem. Uvedl, že je potřeba rozvíjet vztahy s čelními světovými ekonomikami. Jako podklad mu posloužily údaje Světové banky, jež označil za posun v situaci, která se vyvinula v posledních 10 až 20 letech. Z hlediska HDP podle parity kupní síly se stala nejsilnější ekonomikou Čína (30,33 bilionů dolarů), na druhém místě je USA (25,46) a na třetím Indie (11,87). Rusko zastává pátou příčku (5,33), Česká republika pětačtyřicátou (0,53).
»Když jsem četl projev Vladimira Putina před ruským parlamentem v lednu, trochu jsem pochyboval o číslech, která nyní zveřejnila Světová banka, o nichž tehdy prezident Putin mluvil. Nechtěl jsem psát žádný článek, abych nebyl označen za dezinformátora, jak je to u nás zvykem. Ale Světovou banku jistě nebude nikdo zpochybňovat a nikdo ji nebude označovat za nástroj Putinovy propagandy,« konstatoval předseda ČSSD.
Čtěte také: Orbán: Konflikt na Ukrajině může skončit do konce roku 2025
»Pokud plánovači NATO odhadli ekonomiku Ruska jako zaostalou, tak se přepočítali. Ruská ekonomika je silná a prokázala velkou schopnost regenerace,« řekl Paroubek a jako příklad použil fakt, že Rusové zintenzivnili zemědělskou výrobu a dnes jsou schopni každoročně vyvážet 50 až 60 milion tun pšenice, tedy zhruba totéž množství, které někdejší Sovětský svaz každoročně dovážel z USA a Kanady.
Rusko se navíc podle Paroubka nedostalo do politické izolace, a to díky partnerství s Čínou a díky pozitivní neutralitě ze strany Indie a ostatních zemí BRICS. Uvedl, že ruské hospodářství roste rychleji než hospodářství USA a nežli je průměr růstu zemí EU.
Expremiér připojil, že Západ v současné době není schopen nabídnout Ukrajině záruky. »Hrozí průlom ukrajinské fronty. Sice bude dodána munice, ale zároveň budou chybět muži,« varoval s tím, že už nechtějí umírat vojáci ani na jedné, ani na druhé straně. »Z našeho hlediska je nevyšší čas uzavřít mír, zahájit mírová jednání a místo dodávek zbraní jít mírovou cestou. Naše vláda ani Evropská komise toho nejsou schopné, takže je potřeba, aby přišli do Evropského parlamentu realističtí politici, včetně politiků z naší strany, aby mohla jednání začít co nejdříve,« řekl Paroubek.
Podle místopředsedy ČSSD Petra Gawlase si především v Moravskoslezském kraji, kde on je doma, lidé přejí co nejrychlejší mír, protože pociťují dopady toho, že pětikoaliční vláda se mnohem více stará o Ukrajinu než o vlastní lidi. »U nás, stejně jako třeba v Ústeckém kraji, jsou dopady mnohem silnější než jinde. Korunu musíme obrátit dvakrát nebo třikrát ve srovnání s bohatšími kraji. Peníze, které česká vláda přesunuje do zbraní, by mohl jít k nám – na důchody, do sociálně vyloučených oblastí. Vždyť u nás se například zavírá Liberty,« zmínil Gawlas ostře sledované téma poslední doby. »Lidé se nechtějí zabývat válkou, ale živobytím, aby mohli platit nájmy a složenky. Nemáme radost z válečné politiky naší vlády ani s tím, že americký Kongres schválil podporu 21 miliard dolarů na válku na Ukrajině. I špatné příměří je lepší než válka Celkově bylo loni vynaložené na zbrojení 2,44 bilionu dolarů,« dodal Gawlas s tím, že vynaložené prostředky mohly jít například na pomoc do třetích zemí.
Do Evropského parlamentu kandiduje po boku ČSSD i strana DOMOV. Její místopředsedkyně Michaela Teyrovská dnes na tiskové konferenci uvedla, že v případě, kdyby byla na počátku června zvolena, vzala by jako ekonomka za svoji prioritu dotační systém. »Pokřivuje tržní hospodářství a dochází k tomu, že většina firem dotace nevyužívá, aby rozvinula své hospodaření. Peníze naopak končí někde jinde a jsou použity na něco úplně jiného,« řekla Teyrovská.
Čtěte také: Sedmičku si vytáhli anarchokapitalisté, »smolnou« třináctku Paroubek
ČSSD spolu se svými koaličními partnery ze stran DOMOV a Směr Česká republika se dnes dozvěděli, že do EP budou kandidovat s číslem 13. »Pověrčivý nejsem. Jen když mi přeběhne přes cestu černá kočka, tak se od dětských let chytám za knoflík a nebezpečí je zažehnáno,« vtipkoval Paroubek. A statutární místopředsedkyně Jana Volfová jej na závěr tiskové konference s úsměvem na rtech doplnila: »Okamžitě poté, co jsem se dozvěděla, že máme třináctku, jsem zkontrolovala, že ve svých řadách žádného templáře nemáme. Máme rádi výzvy a zlomíme tuhle pověru. Ukážeme, že třináctka je šťastné číslo.«
(pk)
Měla by odejít banderovská diktatura.
Chce to mír, krasne to CSSD vyargumentovala.
Porad mi přijde, že by to chtělo nove tváře, a ne recyklovaný politiky.