Dnes byl v řecké antické Olympii při slavnostním ceremoniálu zapálen olympijský oheň, který bude hořet po celou dobu olympijských her v roce 2024.
Zapálení olympijského ohně je symbolickým okamžikem, který je tradicí olympijských her od roku 1936. Plamen představuje nejen pozitivní hodnoty, jako je mír a přátelství, ale působí také jako spojnice mezi starověkými a moderními hrami.
Pro staré Řeky byl oheň posvátným živlem a před jejich hlavními chrámy se udržovaly věčné ohně. Během starověkých olympijských her hořel stálý oheň na oltáři svatyně bohyně Hestie; další ohně se zapalovaly v chrámech Dia a Héry.
Dnes olympijský oheň před ruinami Héřina chrámu zapaluje herečka v roli velekněžky, která pomocí parabolické antény soustřeďuje sluneční paprsky a zapaluje pochodeň.
Olympijský oheň je vložen do schránky a přinesen na antický stadion Hestiadou (kněžkou – strážkyní ohně), kde jej velekněžka předá nosiči pochodně spolu s olivovou ratolestí – univerzálním symbolem míru.
Nosič pochodně poté donese plamen do Coubertinova háje v areálu Mezinárodní olympijské akademie, kde jím zapálí oltář vedle pomníku, v němž je uloženo srdce Pierra de Coubertina, zakladatele moderního olympijského hnutí.
Na tomto místě předá nosič pochodně olympijský oheň druhému nosiči, který zastupuje hostitelskou zemi olympijských her.
Olympijský oheň se pak nese po celém Řecku během jedenáctidenní štafety, v níž ho ponese více než 550 nosičů pochodní.
Do Atén dorazí před slavnostním předáním organizačnímu výboru Paříž 2024 na Panathénajském stadionu 26. dubna.
Po ceremoniálu stráví olympijský oheň noc na francouzském velvyslanectví v Aténách a následující den se nalodí na loď Belem (slavná třístěžňová loď, která byla poprvé spuštěna na vodu v roce 1896) a zamíří do francouzského Marseille, kam dorazí 8. května.
Olympijské hry v Paříži se budou konat od 26. července do 11. srpna.
(Xinhua)