Si vyzval k objektivnímu pohledu na výrobní kapacity a ostražitosti proti protekcionismu

Čínský prezident Si Ťin-pching v úterý vyzval Čínu i Německo, aby byly ostražité vůči rostoucímu protekcionismu a na otázku výrobních kapacit pohlížely objektivně a dialekticky.

Si se tak vyjádřil při setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem, který je v Pekingu na návštěvě. Poznamenal, že průmyslové a dodavatelské řetězce Číny a Německa jsou hluboce provázané a trhy obou zemí jsou na sobě vysoce závislé.

Vzájemně výhodná spolupráce mezi Čínou a Německem není »rizikem«, ale zárukou stability dvoustranných vztahů a příležitostí do budoucna, uvedl Si.

Obě země mají obrovský potenciál pro oboustranně výhodnou spolupráci jak v tradičních oborech, jako je výroba strojů a automobilů, tak v nově vznikajících oborech včetně zelené transformace a digitální umělé inteligence, poznamenal Si.

Obě strany by měly pokračovat v charakteristických rysech vzájemné výhodnosti a oboustranně výhodných výsledků a dosáhnout vzájemného úspěchu, uvedl Si a dodal, že čínský vývoz elektromobilů, lithiových baterií a fotovoltaických výrobků nejen obohatil celosvětovou nabídku a zmírnil globální inflační tlak, ale také významně přispěl k celosvětové reakci na změnu klimatu a zelenou a nízkouhlíkovou transformaci.

Si poznamenal, že Čína i Německo jsou silně závislé na průmyslu a podporují volný obchod a ekonomickou globalizaci, a uvedl, že obě strany by měly být ostražité vůči rostoucímu protekcionismu, dívat se na otázku výrobních kapacit objektivně a dialekticky z tržní a globální perspektivy, dodržovat ekonomické zásady a podporovat další spolupráci.

Prezident Si připomněl, že v letošním roce uplynulo 10 let od navázání všestranného strategického partnerství mezi Čínou a Německem.

V uplynulých deseti letech si čínsko-německé vztahy navzdory obrovským změnám na mezinárodním poli udržely stabilní růst a dvoustranná spolupráce se všestranně posílila a prohloubila, což je impulsem pro rozvoj obou zemí. V současné době se na celém světě zrychluje transformace, jakou jsme nezažili za posledních sto let, a lidstvo čelí rostoucím rizikům a výzvám. Tyto problémy lze řešit pouze prostřednictvím spolupráce velkých zemí. Vzhledem k tomu, že Čína a Německo jsou druhou, respektive třetí největší ekonomikou na světě, má upevňování a rozvoj jejich vztahů význam, který přesahuje bilaterální rámec, a má zásadní dopad na euroasijský kontinent a celý svět. Obě země musí bilaterální vztahy vnímat a rozvíjet z dlouhodobé a strategické perspektivy a společně pracovat na tom, aby do světa vnesly větší stabilitu a jistotu.

»Obě země mezi sebou nemají protichůdné základní zájmy a nepředstavují pro sebe žádnou bezpečnostní hrozbu. Spolupráce mezi Čínou a Německem prospívá nejen oběma stranám, ale i celému světu,« uvedl Si.

Scholz konstatoval, že německo-čínské vztahy jsou nyní v dobré kondici. »Obě země si úzce vyměňují zkušenosti na všech úrovních a ve všech oblastech. Obě strany úspěšně uspořádaly mezivládní konzultace a dialogy na vysoké úrovni o strategických a finančních otázkách a povedou dialog o změně klimatu a zelené transformaci,« uvedl.

V uplynulých dvou dnech navštívil spolu se zástupci německé podnikatelské komunity Čchung-čching a Šanghaj a byl svědkem velkého hospodářského pokroku, kterého Čína v posledních letech dosáhla. Zvláště na něj zapůsobila úzká a pevná spolupráce mezi německými a čínskými podniky. Do budoucna bude německá strana spolupracovat s čínskou stranou na posílení dvoustranných vazeb, prohloubení dialogu a spolupráce ve všech oblastech a na podpoře mezilidských výměn v oblastech, jako je vzdělávání a kultura, což je důležité pro obě země i pro celý svět.

Oba vedoucí představitelé si rovněž podrobně vyměnili názory na ukrajinskou krizi a konstatovali, že Čína i Německo jsou oddány cílům a zásadám Charty OSN, vystupují proti použití jaderných zbraní nebo útoku na mírová jaderná zařízení a vyzývají k úsilí o řádné řešení otázky celosvětové potravinové bezpečnosti a dodržování mezinárodního humanitárního práva.

Obě strany si rovněž vyměnily názory na palestinsko-izraelský konflikt a další mezinárodní a regionální otázky společného zájmu.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy