Tým vědců z Egypta, Polska a Spojených arabských emirátů vyvinul na Jihouralské státní univerzitě metodu biokonzervace bílého sýra, která nezahrnuje použití antibiotik, ale zároveň umožňuje skladovat produkt v chladničce až 45 dní.
Agentuře TASS to sdělil Sobhi Ahmed Azab Al-Suhaimi, profesor katedry Technologie a organizace veřejného stravování na Institutu sportu, cestovního ruchu a služeb.
»Společně s kolegy z Egypta, Spojených arabských emirátů a Polska jsme úspěšně vyvinuli a zdůvodnili novou technologii výroby bílého sýra, díky níž je odolný vůči plísňové a bakteriální kontaminaci bez použití jakýchkoli antibiotik. Jedná se vlastně o způsob biokonzervace sýra,« uvedl Al-Suhaimi.
Vysvětlil, že moderní trh s mléčnými výrobky diktuje podmínky pro to, aby moderní sýry zůstaly pro spotřebitele co nejdéle bezpečné a zachovaly si svou chuť. Přidávání konzervačních látek a antibiotik je přitom považováno za zastaralý přístup.
»Při řešení této výzvy jsme s kolegy vyvinuli čtyři kombinace laktobacilů a jejich bakteriocinů. Sýry získané z experimentu byly zkoumány pomocí elektronového mikroskopu a byly provedeny texturní analýzy podle mezinárodních norem. Výsledkem bylo získání vzorku sýra, který lze skladovat až 45 dní v chladničce a zůstává odolný vůči Staphylococcus aureus a dalším nebezpečným bakteriím,« vysvětlil vědec.
Podle něj je nový způsob konzervace založen na optimálním poměru užitečného kmene laktobacilů MG847589 a jím produkovaných bakteriocinů.
(cik)