SOCDEM ostře o Jurečkovi: Člověk, který lhal, má odvahu nařknout ostatní, že podvádějí!

Ostrá kritika vlády dnes zazněla na tiskové konferenci Sociální demokracie (SOCDEM) v pražském Lidovém domě. Nejvíce se její představitelé obuli do ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Podle místopředsedkyně SOCDEM Daniely Ostré by mu slušela pokora v souvislosti s plánovanými změnami v systému sociálních dávek, předseda Michal Šmarda se zase dotkl opakovaného plánu zavedení výpovědi bez udání důvodu.

»Ve chvíli, kdy se zavedením výpovědi bez udání důvodu Jurečka přišel, podařilo se nám spolu s odbory vyvinout veřejný tlak, aby byl tento nesmysl vyřazen z vládního návrhu. Už před čtrnácti dny jsem říkal, že jsme vyhráli bitvu, ale nevyhráli válku. Že v případě této chaotické vlády se stane, že se najdou vládní poslanci, kteří v rámci poslaneckého pozměňovacího návrhu vrátí výpovědi bez udání důvodu do hry. Netušil, že to, že jsem měl pravdu, se ukáže během čtrnácti dnů. Bezdůvodné výpovědi chtějí vrátit poslanci ODS v kombinaci s prodloužením zkušební doby a zkrácení výpovědní doby,« řekl Šmarda.

V ten moment se podle něj stávají ohroženou skupinou lidé, kteří jsou často nemocní, dále osoby nad 50 let věku, rodiny s dětmi, především matky, které čerpají ošetřovné na svoje děti, a lidé, kteří mají odlišné politické, náboženské a společenské přesvědčení. »To je pro nás nepřijatelné. Pro Sociální demokracii se jedná o tradiční téma a po boku odborů budeme proti asociálním krokům nadále bojovat,« vyzval Šmarda.

Prodloužení zkušební doby by SOCDEM podpořila pouze za předpokladu, že by se zabránilo řetězení smluv na dobu určitou. V dnešní době může zaměstnavatel takovou smlouvu realizovat třikrát po dobu tří let. »To znamená, že zaměstnanec devět let žije v nejistotě. Navrhujeme zkrátit dobu na dvakrát dva roky. Pak by bylo přijatelné uvažovat o prodloužení zkušební doby, jak navrhuje vláda, ale v této podobě jde o smrtící koktejl na trhu práce. Česká republika se tak stane jednou ze zemí, které nejméně chrání zaměstnance. Takhle se k zaměstnancům chová komunistická Korea, komunistická Čína nebo Putinovo Rusko,« uvedl Šmarda. »Bohužel v parlamentu není nikdo, kdo by vládě nastavil zrcadlo a nastartoval Českou republiku, abychom se vrátili na předcovidovou úroveň,« dodal Šmarda.

Místopředsedkyně Ostrá hovořila o »destrukci sociálního systému«, ke kterému napomáhá i sněmovní opozice. Jako příklad uvedla jednání hnutí ANO s ministrem Jurečkou u prezidenta Petra Pavla o důchodové reformě. Nejsilnější opoziční hnutí tam mělo původně souhlasit s posunem věku odchodu do důchodu nad 65 let, což později šéfka poslanců ANO Alena Schillerová dementovala. »Pamatuji si, jak v roce 2021 chtěla paní Schillerová coby ministryně financí prodloužit věk odchodu do důchodu a hádala se sociálnědemokratickou ministryní práce a sociálních věcí Maláčovou, která nakonec uhájila původní odchod do penze,« vzpomněla Ostrá, podle níž »ANO nehraje čistou hru«.

Čtěte také: Zvyšování věku odchodu do důchodu? Více nám vadí jiné věci, kritizuje předsedkyně Rady seniorů Desatová (II. část)

Pozdější odchod do důchodu SOCDEM stále odmítá. »Průměrný věk dožití ve zdraví je stále jen na 62 letech a neroste. Lidé tak půjdou do předčasného důchodu, kde je čekají penalizace, nebo žádají o sociální dávky, což je ponižuje, případně jdou na nemocenskou, což není výhodné pro stát, zaměstnance,ale ani zaměstnavatele. Další variantou je, že budou chodit do práce nemocní, čímž nemám na mysli nějakou rýmičku, ale po šedesátce vstupují do hry například onkologická onemocnění. Budou chodit do práce a mezi dvanáctkami pak na chemoterapii? Pokud jsme vyspělá společnost, nesmíme tohle dopustit,« řekla Ostrá.

Kritizovala vládní argumentaci, že důchodový účet je v deficitu. »Žádný důchodový účet neexistuje. Důchody jsou vypláceny ze státního rozpočtu, stejně jako například stíhačky paní Černochové. A když někdo říká, že nebude na důchody, reálně říká, že politickou prioritou nejsou penze,« připojila místopředsedkyně SOCDEM.

Lidovci, kteří se prezentují jako prorodinná a sociálně založená strana, se podle ní stali »béčkem ODS«. Příkladem je přístup ministra Jurečky k systému sociálních dávek. Ten by měl podle ní být více otevřený lidem. »Místo toho má být zaveden majetkový test a podle ministra Jurečky se ke každému žadateli budeme chovat jako ke sprostému podezřelému. To je absurdní. Člověk, který celému národu lhal v nejcitlivějších okamžicích, má odvahu nařknout ostatní, že podvádí a snaží se obejít systém. Slušela by mu větší pokora, sklopit zrak a nenapadat ostatní,« připomněla Ostrá prosincovou kauzu s večírkem na ministerstvu práce a sociálních věcí v době tragické střelby na Filozofické fakultě UK.

Mohlo by vás zajímat: Informování o střelbě na FF UK? Alibistické! GIBS není nezávislý orgán, kritizuje SOCDEM

Zneužívání sociálních dávek označila místopředsedkyně SOCDEM jako iluzorní. Upozornila, že jedná jen o promile vynakládaných prostředků na sociální dávky, zatímco pro hospodářství je zásadnější, že stovky miliard ročně odplouvají z naší země na dividendách. »A po tom se nejde. Místo toho se šlape po těch, kteří se ocitli v nouzi a potřebují pomoc. Bojíme se velkých korporací a oligarchů, kdežto na běžné lidi si došlápneme tvrdou podrážkou,« řekla Ostrá s dodatkem, že pokud budou na úřadech práce šlapat po lidech na dně, nastane horší problém v tom, že se vrhnou do kriminální činnosti.

Podle ní je 99 procent vystoupení v Poslanecké sněmovně jen »tajtrdlikování, poměřování ega, a pánové prominou, bůhvíčeho ještě, za pultíkem,« kritizovala. Předseda Šmarda k tomu přidal i to, že se parlamentní představitelé místo starání o problémy vlastní země více zajímají o výsledky voleb jiných zemí. »Domácí politika je zřejmě nudí, a tak znudění zajedou na Slovensko, aby Slovákům řekli, koho mají volit. Jedni doporučují Petera Pellegriniho, protože doma nemají co na práci, jiní radí Ivana Korčoka, protože jeho protikandidát představuje riziko,« uvedl Šmarda na přímý dotaz iportaL24.cz s dodatkem, že na Slovensku šlo o demokratické volby a ani vítězný kandidát Pellegrini, ani poražený diplomat Korčok neznamenají odklon od evropského směřování Slovenska. »Nevšiml jsem si, že bychom na hlavním nádraží měli desítky imigrantů ze Slovenska a že by k nám prchali intelektuálové poté, co Peter Pellegrini vyhrál razantním způsobem,« dodal Šmarda.

Čtěte také: Pellegrini jako trojský kůň Putina? Česká opozice naopak věří ve zlepšení vztahů se Slovenskem

Jeho strana se dnes na tiskové konferenci dotkla i problematiky zdravotnictví, kterou nastínil kandidát do Evropského parlamentu a předseda krajské organizace Sociální demokracie v Ústeckém kraji Radek Scherfer. Vymezil se vůči ministru Vlastimilu Válkovi (TOP 09) a neschopnosti řešit nedostatek lékařů, vakcín i léků. Řešením je podle něj zvýšení počtu studentů na lékařských fakultách, zřízení nových fakult a další digitalizace ve zdravotnictví. Oproti tomu Scherfer odmítl myšlenky nadstandardů a placené zdravotní péče. »Z hlediska ústavy je to naprosto nepřijatelné,« dodal.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy