Čínská akademie v Tun-chuangu a francouzské Národní muzeum asijského umění Guimet spolupracují na vytvoření knihovny digitálních záznamů v Knihovní jeskyni tisíciletého jeskynního komplexu Mo-kao.
Jeskynní komplex Mo-kao v Tun-chuangu v severozápadní čínské provincii Kan-su, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a pyšní se bohatými sbírkami buddhistických uměleckých děl.
Oba instituty nedávno podepsaly memorandum o spolupráci a očekává se, že budou provádět systematický výzkum, restaurování a ochranu kulturních památek v jeskynním komplexu Mo-kao a pořádat mezinárodní akademické semináře o výzkumu kulturních památek, jejich ochraně, digitálních humanitních vědách apod.
Francie je jednou ze zemí s největší sbírkou kulturních památek z Tun-chuangu na světě. Podle akademie v Tun-chuangu obě země dlouhodobě vedou bilaterální spolupráci v oblasti výměny, ochrany a sdílení zdrojů tun-chuangské kultury a umění.
V jeskyních Mo-kao se nachází rozsáhlá sbírka buddhistických uměleckých děl s více než 2000 barevnými sochami a 45 000 metry čtverečními nástěnných maleb umístěných v 735 jeskyních, které podél útesů vytesali dávní věřící, které vznikly mezi 4. a 14. Stoletím.
(Xinhua)