Mezinárodní tým lékařů objevil první důkaz, že pacienti s potlačenou formou HIV neobvykle často trpí ztluštěním stěn věnčitých tepen, které přispívá ke vzniku ischemické choroby srdeční a dalších srdečních onemocnění. Informovalo o tom tiskové oddělení Radiologické společnosti Severní Ameriky (RSNA).
»Pro studii vědci získali podporu 74 pacientů nakažených virem HIV a pravidelně užívajících antiretrovirové léky a také 25 zdravých dobrovolníků. Následná měření a pozorování ukázala, že nositelé viru HIV výrazně častěji trpěli nadměrným ztluštěním stěny věnčitých tepen, což vedlo ke zhoršení diastolické funkce srdce,« uvádí se ve zprávě.
K tomuto závěru dospěl mezinárodní tým kardiologů a radiologů vedený Ahmedem Gharibem, vedoucím výzkumným pracovníkem Národního institutu pro studium diabetu, trávicích a ledvinových chorob (NIDDK) v Bethesdě, při zkoumání možných příčin, proč nositelé HIV neobvykle často trpí a umírají na infarkty a jiné srdeční poruchy, i když užívají antiretrovirové léky.
Měření ukázala, že jedním z důvodů může být to, že u pacientů s HIV, které lékaři zkoumali a jejichž průměrný věk byl asi 46 let, docházelo k neobvykle častému ztlušťování stěn věnčitých tepen. Jejich stěny zpravidla zesilují a stávají se méně pružnými v důsledku aterosklerózy a dalších chronických onemocnění kardiovaskulárního systému.
Jak vědci poznamenávají, takovéto ztluštění stěn věnčitých tepen bylo charakteristické nejen pro pacienty s HIV, náchylné k rozvoji aterosklerózy, ale i pro pacienty, u nichž bylo toto riziko v minulosti považováno za minimální. V důsledku toho se u těchto pacientů neobvykle často vyskytuje diastolická dysfunkce, ztluštění stěn levé komory a další závažné oběhové poruchy, které přispívají k arytmiím a srdečnímu selhání.
Následné analýzy záznamů o pacientech ukázaly, že tyto abnormality se nejčastěji vyskytovaly u těch dobrovolníků, kteří dlouhodobě užívali antiretrovirové léky obsahující antivirotikum didanosin. Následné experimenty a pozorování pomohou pochopit, jak přesně podporuje ztlušťování stěn věnčitých tepen a jak se na těchto procesech mohou podílet částice HIV.
(cik, TASS)