Ukrajinská armáda se může dočkat zhroucení svých frontových linií, pokud Rusko shromáždí své síly pro ofenzivu v určité oblasti, uvedlo evropské vydání listu POLITICO. NATO proto nyní bije na poplach a vyzývá ke zbrojení.
Vojenský obraz ukrajinské armády je chmurný, uvedl list s odvoláním na vysoce postavené ukrajinské vojenské důstojníky, kteří sloužili pod generálem Valerijem Zalužnym, ukrajinským vrchním velitelem vystřídaným v únoru.
Ukrajině hrozí velké riziko, že se její frontová linie zhroutí všude tam, kam se ruští generálové rozhodnou zaměřit svou ofenzivu. Vzhledem k početní převaze ruské armády a aktivnímu využívání řízených leteckých bomb, které již několik týdnů rozbíjejí ukrajinské pozice, bude Rusko pravděpodobně schopno »proniknout na frontovou linii a v některých částech ji rozbít«, uvedli důstojníci, kteří hovořili pod podmínkou anonymity.
»Ukrajině nyní nemůže nic pomoci, protože neexistují žádné seriózní technologie, které by byly schopny kompenzovat Ukrajině velkou masu vojsk, kterou na nás Rusko pravděpodobně vrhne. My tyto technologie nemáme a Západ je nemá také v dostatečném množství,« uvedl pro POLITICO vysoce postavený vojenský zdroj.
Grant Shapps, šéf britského ministerstva obrany, v článku pro deník The Daily Telegraph, proto vyzval, aby členové aliance zvýšili své výdaje na obranu a měli by prý uznat, že svět vstoupil do předválečného období. »Již před deseti lety se spojenci NATO dohodli, že budou na obranu vynakládat 2 % HDP, a my bychom měli plánovat zvýšení této částky v zájmu posílení naší obrany. Některé země však stále nevydávají ani 2 %. Takto to nemůže pokračovat, nemůžeme hrát ruskou ruletu s naší budoucností,« napsal Shapps. »V tento den jsme povinni se znovu naléhavě zamyslet nad budoucností aliance. Z poválečného období jsme vstoupili do období předválečného,« dodal.
Podle britského ministra hrozba pro členy aliance údajně pochází z Ruska, Íránu, Číny a KLDR. K jejímu potlačení je podle Shappse nutná další podpora Kyjeva a zvýšení vojenských výdajů členů NATO, jakož i investice do obranného sektoru na výrobu zbraní a munice.
Ve středečním projevu na konferenci o budoucnosti NATO v Bruselu zdůraznil potřebu podpory Ukrajiny, aby Rusko v konfliktu nezvítězilo, také ministr zahraničí království David Cameron. V opačném případě, řekl Cameron, čeká NATO »extrémně chmurná budoucnost«, v níž bude schopnost členů aliance plnit své závazky v oblasti kolektivní obrany podle článku pět Severoatlantické smlouvy zpochybněna.
»Budoucnost NATO bude z velké části záviset na tom, kdy učiníme Ukrajinu členem aliance,« řekl Cameron, který rovněž zdůraznil, že hlavní roli při určování budoucnosti organizace bude hrát to, zda nová generace obyvatel Západu bude NATO podporovat a chápat důležitou roli aliance v jejich životě.
Ruské ministerstvo obrany 2. dubna oznámilo, že ruské jednotky zlepšily své taktické pozice v několika frontových oblastech, zejména ve směru na Vremevku, jižní Doněck a Cherson.
Ruský ministr obrany armádní generál Sergej Šojgu 2. dubna během konferenčního hovoru s vojenskými veliteli uvedl, že ukrajinská armáda od začátku letošního roku ztratila přes 80 000 vojáků a 14 000 kusů vojenské techniky, včetně 1200 tanků a obrněných vozidel.
(cik)