Žádná Zelená dohoda nemá šanci, pokud nebude dělána s lidmi. Uvedl to na dnešní tiskové konferenci Sociální demokracie lídr pro volby do Evropského parlamentu Lubomír Zaorálek. Vedle toho však v Lidovém domě, kde se představili mladí na kandidátce SOCDEM, zaznělo vymezení se vůči absolutním kritikům Green Dealu.
»To, čemu se říká boj s klimatickou změnou a na čem vydělává několik nadnárodních korporací, zatímco mzdy se dramaticky snižují, je cesta do pekel,« uvedl Zaorálek na přímý dotaz iportaL24.cz, čímž naznačil, proč tentokrát na kandidátce spolu se Sociálními demokraty chybějí zástupci Zelených. Kritizoval v této souvislosti i Evropskou unii. »S klimatickou změnou je potřeba něco dělat, ale často platí, že zelený program je nade vším. Evropa musí být projektem lidským a vše je potřeba řešit s veřejností, s občany, a ne že se bude jednat o depolitizovaný prostor, kde rozhodují elity společně s nadnárodními korporacemi,« uvedl Zaorálek a jako příklad uvedl protesty zemědělců, kteří si stěžují, že s nimi zamýšlené změny nikdo nekonzultoval.
Na rozdíl od Zelených nechybějí na kandidátce SOCDEM zástupci hnutí Budoucnost. A jejich spolupředsedkyně Klára Školníková v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu zmínila souběžnou tiskovou konferenci koalice STAČILO! »Shodou okolností má ve stejnou dobu tiskovou konferenci Kateřina Konečná. A bude říkat ty samé věci jako ODS, Trikolora nebo Babiš. Že Green Deal je špatně a musíme chránit náš průmysl,« uvedla Školníková, která bude pětkou na kandidátce pro červnové evropské volby. »Lidem se ale nemá lhát jen proto, že se to pěkně poslouchá. Je potřeba nabízet reálná řešení, protože je evidentní, že je v přírodě něco špatně,« řekla a jako příklad uvedla tropické teploty, které nás podle meteorologů čekají o nadcházejícím, prvním dubnovém víkendu. »Země se nesmí stát neobyvatelnou. Pak nebudou vůbec žádná pracovní místa. Klimatická politika ale nejde dělat bez sociální politiky. Je potřeba miliony evropských pracujících přeškolit a zajistit, aby nebyli bez práce,« dodala s ohledem na zaměstnance z oborů, jichž se zelená politika dotkne nejvíce.
Druhý spolupředseda Budoucnosti Jakub Kovařík se v této souvislosti dotkl nadnárodních korporací podnikajících na území České republiky. »Nechceme pracovat pro nadměrné zisky oligarchů a nadnárodních korporací,« uvedl Kovařík a zmínil 400 miliard, které loni odešlo na dividendách z České republiky. »Je to číslo, které roste. Česká republika je montovna Evropy a zisky odvádí nadnárodní korporace do svých států,« dodal a připojil kritiku nízkého, 15procentního zdanění dividend a zároveň navrhl zvýšit zákonnou minimální dobu dovolené, aby mohli lidé trávit více času se svými blízkými.
Čtěte také: Sociální demokracie chce sociálně soudržnou Evropskou unii
Předseda středočeských Mladých sociálních demokratů Luděk Svoboda volal po kvalitní a dostupné MHD a navrhl jeden univerzální lístek pro hromadnou dopravu. »Naše vláda zanedbává veřejnou dopravu. V rámci údajné konsolidace veřejných financí zdvojnásobila ceny pro studenty a důchodce. Stejné peníze, které má z dotací, se místo na elektromobily mohly použít na podporu veřejné dopravy,« konstatoval Svoboda.
Další z mladých na kandidátce SOCDEM Michael Cardal varoval, že Evropou obchází strašidlo krajní pravice a řešil bytovou problematiku. »Česká republika má druhé nejméně dostupné bydlení v Evropské unii, a je to právě EU, která musí dělat pro dostupné bydlení víc. Bydlení je lidské právo,« řekl Cardal a zmínil i krizi duševního zdraví mladé generace. »Většina se buducnosti bojí, nevidíme důvod se na ni těšit. To se musí změnit,« připojil.
Pedagog volného času David Kaszper se vymezil vůči školnému na vysokých školách. »Nechci žít v zemi, kde o kvalitě vzdělávání rozhoduje místo, kde se narodíme, nebo obnos peněženky, který mají naši rodiče. Je potřeba si uvědomit, že dnes už není vzdělávání bezplatné,« uvedl Kaszper. »Pokud by došlo k zavedení školného na vysokých školách, spoustě studentů to znemožní studovat vysoké školy. Mám v okolí spoustu přátel, spolužáků, kteří již sami za sebe hradí náklady energie, bydlení, platí si jídlo, a kdyby k tomu přibylo školné, nedokážu si představit, že by zvládli dostudovat. Nechci si představovat situaci, že někomu bude takto odepřena možnost studovat. Je potřeba chránit bezplatné školství na všech úrovních,« dodal.
Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 7. a 8. června tohoto roku a České republice patří 21 křesel ze 720. Podle včerejší informace ministerstva vnitra se o ně bude ucházet 30 uskupení, vítězství obhajuje hnutí ANO. SOCDEM se hodlá po pětileté pauze do EP vrátit.
(pk)
Tyto problémy mají technické řešení. Tedy nenechat se zbídačit, ale vystavět např. jaderné elektrárny, jak to plánovali komunisté a jak to už desítky let praktikuje Francie. Na rozdíl od německých fanatiků premiant v omezování emisí.
Je hezké vidět mladé tváře… Škoda, že ten Zaorálek už není nejmladší.