Průzkum ukázal, že jihovýchodní Asiaté dávají přednost Číně před USA

Podle výsledků regionálního průzkumu, které zveřejnil singapurský think tank, dává většina obyvatel jihovýchodní Asie přednost Číně před USA.

Podle průzkumu State of Southeast Asia 2024, který sestavil Institut ISEAS-Yusof Ishak (ISEAS), se 50,5 % respondentů z jihovýchodní Asie rozhodlo pro Čínu a 49,5 % dalo přednost USA. Je to poprvé, co Čína předstihla USA od zahájení každoročního průzkumu v roce 2020, což naznačuje pozoruhodný posun v náladách respondentů z regionu. V loňském průzkumu zvolilo Čínu 38,9 % respondentů, zatímco 61,1 % zvolilo USA.

Průzkum pro rok 2024 byl proveden online. Respondenti pocházejí z akademické sféry, think tanků, výzkumných skupin, soukromého sektoru, občanské společnosti, nevládních organizací, médií, regionálních či mezinárodních organizací a také z veřejného sektoru.

V průzkumu 2024 je Čína nadále považována za nejvlivnější ekonomickou (59,5 %) a politicko-strategickou (43,9 %) mocnost v regionu, přičemž v obou oblastech výrazně předstihuje USA. Mezi 11 partnery v dialogu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) je Čína (8,98 z 11,0) na prvním místě v žebříčku strategického významu pro ASEAN, následována USA (8,79) a Japonskem (7,48).

Při hodnocení budoucnosti vztahů Číny se sdružením ASEAN více než polovina respondentů očekává v příštích třech letech zlepšení.

Ze zprávy rovněž vyplývá, že důvěra v USA klesla, přičemž téměř 60 % respondentů se obává jejich rostoucího strategického a politického vlivu v regionu, přičemž v roce 2023 to bylo více než 40 %.

Bonnie Glaserová, výkonná ředitelka indo-pacifického programu v German Marshall Fund, americkém think tanku, uvedla, že klesající důvěru v USA lze částečně přičíst také snížené angažovanosti USA v regionu. Průzkum ISEAS zjistil, že více než třetina respondentů se domnívá, že angažovanost USA se v roce 2024 snížila nebo výrazně snížila.

»V jihovýchodní Asii existuje vysoká míra očekávání a touhy po angažovanosti USA, zejména po jiných druzích angažovanosti, než jaké USA ve skutečnosti nabízejí,« uvedla Glaserová a dodal, že USA mají v regionu velkou vojenskou přítomnost, ale to, co jihovýchodní Asiaté chtějí, je různá angažovanost. Uvedla to na úterním webináři, který institut uspořádal k diskusi o zjištěních.

Jako příklad Glaserová uvedla Indicko-pacifický hospodářský rámec (IPEF) Bidenovy administrativy, který postrádá koncept přístupu na trh. Průzkum 2024 zjistil, že pozitivní nálady obyvatel jihovýchodní Asie ohledně IPEF poklesly z loňských 46,5 % na letošních 40,4 %, zatímco negativní nálady se rovněž zvýšily z loňských 11,7 % na letošních 14,9 %.

Danny Quah, děkan Lee Kuan Yew School of Public Policy na Národní univerzitě v Singapuru, uvedl, že kroky USA v posledních letech, zejména jejich průmyslová politika, otřásly vnímáním amerických hodnot a jejich právního státu u obyvatel jihovýchodní Asie, neboť se obávají, že průmyslová politika USA má za cíl spíše srazit ostatní, než posílit sama sebe.

Wu Sin-po, děkan Fakulty mezinárodních studií na Fudanské univerzitě, navíc na webináři uvedl, že vystupování USA v konfliktu v Gaze ovlivnilo také jejich obraz v muslimských zemích jihovýchodního regionu. »Poškození mezinárodní pověsti Ameriky způsobené konfliktem v Gaze není do jisté míry menší než válka v Iráku,« řekl Wu.

Uvedl, že Čína by měla nadále posilovat politickou důvěru se zeměmi jihovýchodní Asie podporou vzájemně výhodné hospodářské spolupráce, ale velký význam má také zvládání sporů v Jihočínském moři.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy