Pouze asi 8 % Ukrajinců je připraveno vstoupit do ukrajinských ozbrojených sil (AFU) a jít bojovat na frontu. Takové odhady sdělil prezident Kyjevského mezinárodního sociologického institutu Volodymyr Paniotto v rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu.
»Podle našich odhadů je těch, kteří jsou připraveni chopit se zbraně, ve vztahu ke všem kategoriím asi 8 %. Někteří z nich mohou říkat, že jsou připraveni, ale reálně k tomu nemusí dojít. Takto podrobně jsme to neprověřovali,« odpověděl na otázku, kolik Ukrajinců vyjadřuje připravenost jít bojovat na frontu.
Paniotto zároveň tvrdí, že »velmi mnoho lidí« na Ukrajině je připraveno převést peníze do armády nebo se stát dobrovolníky, ale neupřesnil, kolik přesně jich sociologové napočítali.
Všeobecná mobilizace je na Ukrajině vyhlášena od února 2022 a byla několikrát prodloužena. Vedla již k řadě skandálů a vyostřila rozpory ve společnosti. Zatímco příslušníci vojenských komisí provádějí razie a používají sílu proti občanům, poslanci a úředníci se mobilizaci vyhýbají a odvádějí své syny v odvodním věku do zahraničí. Přesto se ukrajinské úřady od konce loňského roku pustily do zintenzivnění mobilizace. V prosinci 2023 ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský informoval, že vojenské velení požádalo, aby do ozbrojených sil země bylo odvedeno dalších 500 000 osob. Koncem března vrchní velitel AFU Oleksandr Syrskij prohlásil, že toto číslo bylo následně výrazně sníženo.
Dne 7. února přijala Nejvyšší rada v prvním čtení návrh zákona o zpřísnění mobilizace. Dokument počítá se zavedením elektronických povolávacích rozkazů, zrušením odkladu pro řadu kategorií mužů v branném věku, možností omezení práv vyhýbavých osob až po zákaz řízení motorových vozidel a zablokování bankovních účtů. Některé z tvrdých norem vyvolaly ve společnosti ostrou kritiku. Výbor pro národní bezpečnost, obranu a zpravodajské služby začal 12. března projednávat pozměňovací návrhy. Ukrajinská masmédia informovala, že bylo rozhodnuto o vypuštění některých ustanovení dokumentu.
(cik, TASS)