Soud: Krymská muzea mají právo na zabavené skythské zlato, které Nizozemsko »darovalo« Kyjevu

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) uznal nároky krymských muzeí na skythské zlato, řekl agentuře TASS ředitel krymského muzea Andrej Malgin.

V únoru 2024 vyslanec ruského prezidenta pro mezinárodní kulturní spolupráci Michail Švydkoj agentuře TASS sdělil, že krymská muzea podnikla krok k podání žaloby k ESLP s cílem napadnout nizozemské rozhodnutí o převodu sbírky na Ukrajinu. »Evropský soud žalobám vyhověl. Podali je ruští právníci. Zatím není známo, kdy se bude konat jednání,« uvedl Malgin.

Skytské zlato tvoří sbírku obsahující více než 2000 jednotlivých předmětů, které byly zapůjčeny jejich krymskými kurátory na výstavu, kterou od února do srpna 2014 uspořádalo Allard Pierson Museum, archeologické muzeum Amsterdamské univerzity.

Nejistota a právní spor o vlastnictví a držení těchto neocenitelných artefaktů vznikly po sjednocení Krymu s Ruskem v březnu 2014. Právní nárok na exponáty si nárokovala jak krymská muzea, tak ukrajinská vláda. Vzhledem ke sporu o vlastnictví Amsterdamská univerzita pozastavila předávání cenností, dokud se strany nedohodnou nebo dokud nebude záležitost vyřešena soudním řízením.

V červnu 2023 potvrdil Nejvyšší soud Nizozemska rozhodnutí nižšího soudu, kterým amsterodamský odvolací soud nařídil předání sbírky skytského zlata Ukrajině. Dne 27. prosince 2023 ukrajinský celní úřad uvedl, že skythské zlato bylo převezeno do Kyjeva a bylo zahájeno řízení o jeho proclení. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov zopakoval stanovisko Ruska, že sbírka neocenitelných artefaktů patří Krymu a musí být uložena v krymských muzeích, která ji původně v roce 2014 zapůjčila nizozemskému muzeu na výstavu. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová zase označila převod sbírky skytského zlata na Ukrajinu za nelegitimní, bezohledné rozhodnutí a prakticky za krádež.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy