5. března dopoledne bylo v Paláci lidu v Pekingu zahájeno 2. zasedání 14. Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ). Čínský premiér Li Čchiang ve Zprávě o práci vlády zmínil potřebu podporovat ochranu nehmotného kulturního dědictví. Jeden z podnětů, které letos na zasedání předložila zástupkyně VSLZ a vědecká pracovnice Ústavu etnické literatury Čínské akademie sociálních věd Qubumo Bamo, se týkal ochrany nehmotného kulturního dědictví.
Návrh, který letos předložila Qubumo Bamo, se týká vytvoření velkého pilotního projektu pro systematickou ochranu a udržitelný rozvoj nehmotného kulturního dědictví v provincii Jün-nan. »Toto je ústní návrh, který jsem učinila, když jsem se účastnila skupinové diskuse delegace z provincie Jün-nan během ‚dvojího zasedání‘ v loňském roce. Doufám, že se to letos podaří proměnit v písemný návrh.« S tímto cílem jela do Kchun-mingu a Čao-tchungu v Jün-nanu, aby provedla přípravné práce, a setkala se s výzkumníky lidové kultury, lidovými literárními pracovníky, zejména pracovníky ochrany nehmotného kulturního dědictví a dědici, aby vedla mnoho osobních rozhovorů a diskuzí.
»Jün-nan je provincie s velkou kulturní a biologickou rozmanitostí v Číně. Žije zde 25 národnostních menšin a národ Chan, a 16 přeshraničních etnických skupin, což plně dokazuje, že kulturní rozmanitost je zárukou udržitelného rozvoje.«
Během loňských »dvojím zasedání« Qubumo Bamo předložila čtyři podněty, z nichž tři přímo souvisely s ochranou nehmotného kulturního dědictví, zejména návrh na urychlení realizace, studie a revize Zákona o nehmotném kulturním dědictví Čínské lidové republiky byl zařazen do plánu druhé kategorie legislativního plánu Stálého výboru 14. VSLZ. Nedávno národní oddělení, které má na starosti nehmotné kulturní dědictví, zřídilo speciální třídu pro revizi zákona, a Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu a zdraví VSLZ také provedl první kontrolu vymáhání zákona. To ukazuje, že návrhy zástupců VSLZ jsou vysoce ceněny, čímž se Qubumo Bamo cítí velmi povzbuzena. Letošní terénní výzkum ji utvrdil v tom, že touto cestou je třeba pokračovat.
Letos si připomínáme 20. výročí přistoupení Číny k Úmluvě UNESCO o ochraně nehmotného kulturního dědictví. Paní Qubumo Bamo uvedla, že její návrhy jsou v souladu se sedmi prioritními oblastmi činnosti na ochranu nehmotného kulturního dědictví navrženými UNESCO.
Qubumo Bamo řekla: »Nová koncepce rozvoje navržená generálním tajemníkem Si Ťin-pchingem je vysoce v souladu s Agendou OSN 2030 pro udržitelný rozvoj, do níž je Čína hluboce zapojena. Na jedné straně musíme komplexně prosazovat systematickou ochranu nehmotného kulturního dědictví v procesu čínské modernizace, na druhou stranu by čínská praxe v oblasti ochrany nehmotného kulturního dědictví a mezinárodní spolupráce měla být využita k podpoře budování společenství se sdílenou budoucností. Čínská Iniciativa globálního rozvoje, Iniciativa globální bezpečnosti a Iniciativa globální civilizace všechny úzce souvisí s ochranou nehmotného kulturního dědictví. Nehmotné kulturní dědictví je nejlepším zdrojem dialogu pro komunikaci mezi lidmi.«
(pr)