Sun Tao (Sun Tchao), ekolog z Jang-čungu ve východočínské provincii Jiangsu (Ťiang-su), se vědomě rozhodl nabíjet svůj elektromobil na parkovišti poblíž svého domu, které nabízí ekologické nabíjecí služby.
Parkoviště o rozloze 180 metrů čtverečních, které je součástí místního projektu mikrosítě, je vybaveno fotovoltaickými panely a zařízeními pro ukládání energie. Zelená elektřina slouží především k nabíjení elektromobilů.
»Projekt pomáhá usnadnit nabíjení vozidel s novou energií (NEV) a snížit závislost na konvenční energii, což dále snižuje emise uhlíku,« uvedl Sun.
Čína v posledních letech zaznamenala prudký růst v sektoru NEV. Devět let po sobě se umísťovala na prvním místě na světě ve výrobě a prodeji NEV, přičemž podle oficiálních údajů se počet používaných NEV do roku 2023 vyšplhá na 20,41 milionu.
Aby Čína mohla sloužit rostoucímu počtu elektromobilů, pokračuje v rozšiřování sítě nabíjecích zařízení pro NEV, která podle čínské Národní energetické správy zaznamenala meziroční nárůst o 65 % a do konce roku 2023 dosáhne téměř 8,6 milionu kusů.
Jiangsu vybudovalo první demonstrační zónu pro inteligentní nabíjení elektromobilů a výměnu baterií v zemi. Podle společnosti State Grid Jiangsu Electric Power Co., Ltd., která disponuje přibližně 1 300 nabíječkami, dokáže díky inteligentním algoritmům zkrátit průměrnou měsíční dobu čekání na nabití o téměř 50 %.
Pokrok v odvětví NEV, které má zásadní význam pro snižování emisí z vozidel, je příkladem trvalého závazku Číny k ekologickému přechodu.
V posledních letech země vyvinula v oblasti ekologického přechodu velké úsilí, které vneslo do její hospodářské trajektorie nový impuls, a zároveň vytrvale sleduje své dvojí cíle, jimiž je dosažení maximálních emisí uhlíku do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060.
Toto úsilí podněcuje rozvoj řady špičkových technologií a ekologických odvětví, která se stávají novými světlými body a hnacími silami druhé největší ekonomiky světa.
Čína dominuje světovému trhu s NEV s více než 60procentním podílem. Dodává také 50 procent světových zařízení pro větrnou energii a 80 procent světových fotovoltaických zařízení.
Čínský vývoz technologicky náročného zeleného tria – lithium-iontových baterií, fotovoltaických výrobků a NEV – dosáhl v loňském roce 1,06 bilionu jüanů (asi 149 miliard amerických dolarů), což představuje výrazný meziroční nárůst o 29,9 procenta.
Podle Národního úřadu pro energetiku dosáhla celková instalovaná kapacita obnovitelných zdrojů energie v zemi na konci loňského roku 1 516 GW, což představuje 51,9 % celkové instalované kapacity výroby elektřiny a téměř 40 % celosvětové instalované kapacity obnovitelných zdrojů energie.
Tento výsledek je výsledkem dlouholetých rozsáhlých investic do zelených zdrojů energie v celé zemi, včetně hlavních uhelných regionů Vnitřní Mongolsko a Shanxi (Šan-si).
Vnitřní Mongolsko zaznamenalo v roce 2023 boom investic do nové energetiky a podle regionálního oddělení energetiky se může pochlubit pozoruhodným meziročním nárůstem o 33 procent.
Instalovaná kapacita nové energie v regionu se zvýšila o více než 31 GW, což je rekordní hodnota, na 92,6 GW, což představuje 45 % celkové instalované kapacity výroby energie.
U pobřeží východního města Yancheng (Jen-čcheng) se tyčí více než 100 větrných turbín, které jsou součástí projektu větrných elektráren na moři společně vyvinutého společností Electricite de France (EDF) a čínskou společností a které dohromady vyrobí zhruba 1,4 miliardy kWh elektřiny ročně.
»Čína se vyvinula v největší světový trh s novou energií na moři, zatímco Evropa disponuje technologickou a zkušenostní zdatností. Perspektivy spolupráce mezi oběma stranami jsou velmi široké,« uvedl Erwann Debos, generální ředitel společnosti EDF Renewables China.
»Urychlené snižování emisí uhlíku a podpora hospodářského růstu se vzájemně nevylučují,« uvedl Lin Weibin (Lin Wej-pin), odborník z Čínské společnosti pro výzkum energetiky.
»Vzhledem k tomu, že Čína upravuje své průmyslové a energetické struktury a podporuje úspory energie, očekává se, že se bude kultivovat více zelených výrobních sil, čímž dojde k oboustranně výhodné situaci pro snižování emisí uhlíku a podporu hospodářského růstu,« dodal Lin.
(Xinhua)