Čína oznámila nový soubor opatření zaměřených na zvýšení atraktivity a efektivního využití zahraničních investic, která jsou součástí snahy země využít a sdílet svůj obrovský tržní potenciál.
Státní rada, čínský kabinet, v úterý představila akční plán zahrnující 24 konkrétních proinvestičních opatření, jehož cílem je rozšířit přístup na trh, zvýšit atraktivitu pro zahraniční investice, podpořit rovné podmínky, usnadnit tok inovačních faktorů a také lépe sladit domácí pravidla s vysoce standardizovanými mezinárodními ekonomickými a obchodními pravidly.
Podle akčního plánu země přiměřeně zkrátí negativní seznam pro zahraniční investice a zahájí pilotní programy na uvolnění limitů pro vstup zahraničních investorů v oblasti vědeckých a technologických inovací.
Čína rovněž umožní zahraničním finančním institucím přístup do bankovního a pojišťovacího sektoru a rozšíří rozsah jejich účasti na domácím trhu s dluhopisy.
V loňském roce Státní rada rovněž zavedla řadu opatření k optimalizaci investičního prostředí pro zahraniční firmy. Nedávné hodnocení těchto opatření ukázalo, že více než 60 % opatření bylo realizováno nebo bylo dosaženo znatelného pokroku, přičemž více než 90 % dotazovaných zahraničních firem je hodnotilo kladně.
Zahájení nového balíčku opatření k přilákání zahraničních investic přišlo poté, co přímé zahraniční investice na čínské pevnině ve faktickém využívání meziročně poklesly ve vyjádření v jüanech o osm procent.
Wu Chao, generální tajemník Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC), nejvyššího čínského ekonomického plánovače, uvedl, že výkyvy v přeshraničních investicích jsou přirozené, a poznamenal, že Čína má stále značné výhody a široký prostor pro přilákání zahraničních investic.
»Čína je supervelký trh s největším růstovým potenciálem na světě a bude i nadále rozvíjet obrovskou poptávku v oblasti pokročilé výroby, nové urbanizace a modernizace spotřeby,« řekl Wu.
Oficiální údaje ukázaly, že v lednu bylo v celé zemi založeno 4588 nových firem se zahraničním kapitálem, což představuje meziroční nárůst o 74,4 %.
»Čínský trh je příliš velký na to, abychom ho přehlíželi, a my jsme vždy optimističtí ohledně vitality čínského rozvoje,« řekl Henry Tan, místopředseda představenstva a generální ředitel společnosti Luen Thai Group.
Čínská divize globální značky sportovního oblečení Skechers, provozovaná skupinou Luen Thai Group, zaznamenala v roce 2023 dvouciferný nárůst tržeb a počet jejích maloobchodních prodejen v celé zemi přesáhl 3500.
»V letošním roce budeme pokračovat v navyšování našich investic v Číně,« uvedl Tan. Společnost Skechers plánuje letos v Číně otevřít 550 nových prodejen.
Dr. Holger Scherr, prezident a generální ředitel společnosti Beijing Foton Daimler Automotive Co. Ltd., a vedoucí obchodního zastoupení Mercedes-Benz, uvedl, že společnost zůstává optimistická ohledně hospodářského růstu v Číně navzdory nejistotám v globální ekonomice.
»V dlouhodobém horizontu nám značná kapacita trhu, poptávka po špičkových produktech pro těžké nákladní vozy a technologické inovace poskytnou trvalé tržní příležitosti,« řekl.
Podle Fan Jüe-lunga, ředitele odpovědného za značku a marketing ve společnosti Deloitte China, zůstává v Číně díky nerovnoměrnému regionálnímu vývoji pro zahraniční firmy stále dostatek příležitostí, které mohou využít.
Střední a západní regiony a severovýchod Číny se těší zlepšujícímu se rozvojovému prostředí s bohatými zdroji, širokým trhem a dostatkem talentů, uvedl Chua Čung, ředitel odboru zahraničního kapitálu a zahraničních investic NDRC.
Čína zahájila revizi průmyslového katalogu odvětví podporujících zahraniční investice a revize dílčího katalogu pro centrální a západní regiony podle Chua zvýší podporu základní výroby, použitelných technologií a spotřeby související s obživou lidí s ohledem na místní podmínky.
»Vítáme globální nadnárodní společnosti, které věnují těmto regionům větší pozornost a rozšířily zde svou obchodní přítomnost,« uvedl Chua.
(Xinhua)