Studie provedená v Karibiku potvrdila, že polypy, tedy larvy korálů se s větší pravděpodobností usadí na poškozených útesech, kde podvodní reproduktory přehrávaly zvuky prosperujících korálových ekosystémů. Vědci z oceánografického institutu Woods Hole v Massachusetts publikovali studii v časopise Royal Society Open Science. Dodali však, že je zapotřebí být velmi obezřetní při aplikaci metody použité ve studii, protože jejím účelem rozhodně není povzbuzovat polypy, aby se usazovaly tam, kde nemají vhodné podmínky pro budoucí život.
Studie prokázala, že podvodní reproduktory, které přehrávaly zvuky prosperujících korálů, by mohly vrátit život do poškozených či degradovaných korálových útesů, kterým hrozí, že se stanou oceánskými hřbitovy, uvedli vědci.
Vědci pracující u Amerických Panenských ostrovů v Karibiku zjistili, že u larev korálů bylo až sedmkrát pravděpodobnější, že se usadí na útesu, který se potýká s problémy a ze kterých slyšely nahrávky »praskání, sténání, vrčení a škrábání,« které tvoří symfonii zdravého korálového ekosystému.
»Doufáme, že to bude něco, co bychom mohli spojit s dalšími snahami o navrácení zdravého života na korálové útes,« řekla Nadège Aokiová z Woods Hole Oceanographic Institution v Massachusetts. Dodala, že pokud by se podvodní reproduktor nechal na útesu po delší dobu, mohl by přilákat zpět na útes nejen polypy, ale i ryby.
Svět přišel od 50. let 20. století o polovinu svých korálových útesů v důsledku nadměrného rybolovu, znečištění, ztráty stanovišť, ničivých dopadů globálního oteplování spojených i s vypuknutím nemocí. Tento obrovský úbytek korálů podnítil úsilí o ochranu zbývajících útesů prostřednictvím různých přístupů, od opětovné výsadby korálů pěstovaných ve školkách až po vývoj odolných kmenů, které vydrží oteplování vod.
Aoki a její kolegové se vydali jinou cestou a navázali na předchozí výzkum, který ukázal, že larvy korálů plavou směrem ke zvukům útesů. Na třech útesech u Svatého Jana, nejmenšího z amerických Panenských ostrovů, rozmístili podvodní reproduktory a měřili, kolik larev korálů, držených v uzavřených nádobách s filtrovanou mořskou vodou až 30 metrů od reproduktorů, se usadí na kouscích keramiky podobné kameni.
Ačkoli výzkumníci instalovali reproduktory na všech třech lokalitách, zvuky z prosperujícího útesu pouštěli pouze na jedné z nich, a to na degradovaném útesu Salt Pond, který se po tři noci koupal v mořské zvukové krajině, vydávané reproduktorem. Zbylé dvě lokality, degradovaný útes Cocoloba a zdravější útes Tektite, byly zařazeny pro srovnání.
Když se larvy korálů dostanou do vodního sloupce, jsou unášeny proudy a volně plavou, než si najdou místo, kde se usadí. Jakmile klesnou na dno oceánu, jsou na toto místo fixovány a – pokud přežijí – dospějí v dospělce.
Když jsou korálové larvy vypuštěny do vodního sloupce, jsou unášeny proudy a volně plavou, než si najdou místo, kde se usadí. Jakmile klesnou na dno oceánu, přichytí se pevně na toto místo a – pokud přežijí – dospějí v dospělé korály.
Výsledky jsou sice slibné, ale podle Aokiho je třeba ještě pracovat na tom, aby se zjistilo, zda i jiné druhy korálů reagují na útesové zvuky stejným způsobem a zda koráli po usazení prospívají. „Aplikaci této technologie je třeba velmi dobře zvážit,“ řekla. „Nechcete je povzbudit k tomu, aby se usadili tam, kde zahynou. Musí jít skutečně o mnohostranné úsilí s kroky, které zajistí přežití těchto korálů a jejich růst v průběhu času.“
V časopise Royal Society Open Science vědci popisují, že na útesu Salt Pond se usadilo v průměru 1,7krát více larev korálů než na ostatních lokalitách, kde nebyly pouštěny žádné zvuky útesu. Míra nového osídlení polypy v Salt Pond klesala se vzdáleností od reproduktoru, což naznačuje, že za to může vysílání.
»I když jsou výsledky slibné, je potřeba dalšího výzkumu, abychom pochopili, zda ostatní druhy korálů reagují na zvuky útesů stejným způsobem, a zda se korálům po usazení bude dařit. Musíme být velmi ohleduplní, pokud jde o aplikaci této technologie. Nechceme polypy povzbuzovat, aby se usadili tam, kde zemřou. Musí to být opravdu mnohostranné úsilí s opatřeními, která zajistí přežití těchto korálů a jejich růst v průběhu času,« dodala Aokiová pro The Guardian.
Steve Simpson, mořský biolog z Bristolské univerzity, který se podílel na jiné studii, která také zjistila, že larvy korálů plavou směrem ke zvukům živých útesů, používá zvukové nahrávky k přilákání larev ryb k útesům již 20 let. »Tato práce byla ‚vzrušující‘ a ukázala, že akustická reprodukce zvuků může podpořit osídlení korálů na útesech i ostatním životem,« doplnil Simpson.
(mac)
FOTO – Pixabay