Paleontologové zjistili, že zkamenělé pozůstatky protorosaura Trachelosaurus fischeri nalezené v Německu v 19. století ve skutečnosti představují nejstarší stopy po dlouhokrkých mořských plazech, kteří žili v zemských mořích před asi 247 miliony let. Informovala o tom tisková služba Státního přírodovědeckého muzea ve Stuttgartu.
»Záhadu, kdo byl ve skutečnosti Trachelosaurus fischeri, se nám podařilo rozluštit díky nedávnému studiu dinoscefalosaurů, dávných dlouhokrkých mořských plazů z Číny. Z naší analýzy vyplývá, že Trachelosaurus fischeri byl dinocefalosaurům velmi podobný, a přesto se jedná o nejstarší dlouhokrké mořské plazy na Zemi,« uvedl vědecký pracovník Státního přírodovědeckého muzea ve Stuttgartu Stefan Spikman.
K tomuto závěru došli vědci při studiu jedné z nejstarších a kontroverzních fosilií, která byla nalezena v 19. století v Německu a až do roku 1918 byla v rukou sběratelů a amatérů paleontologie. Představuje pozůstatky velkého ještěra, o němž se předpokládá, že patřil k protorosaurům, pestré skupině plazů, která zahrnovala vodní, létající i suchozemské tvory.
Paleontologové se původně domnívali, že fosilii pojmenovanou Trachelosaurus fischeri po sobě zanechal suchozemský ještěr, který žil na Zemi asi před 247 miliony let, měl neobvykle dlouhý krk a byl podobný protorosaurovi druhu Protorosaurus speneri. Jeho status byl následně mezi vědci sporný kvůli přítomnosti některých znaků mořských plazů ve fosilii, takže jeho přesný status a pozice na evolučním stromu nebyly nikdy určeny.
Jak poznamenal Shpikman, nedávno se tento problém podařilo jeho týmu vyřešit poté, co podrobně prostudoval anatomii dávného mořského plaza z počátku triasu, Dinocephalosaurus orientalis, jehož pozůstatky byly nalezeny v roce 2003 v Číně. Paleontologové si všimli, že některé kosti lebky, stejně jako obratle Dinocephalosaurus orientalis, jsou svým uspořádáním velmi podobné tomu, jak vypadaly podobné kosti Trachelosaurus fischeri.
Následné komplexní porovnání těchto nálezů ukázalo, že oba ještěři byli blízcí příbuzní a upřednostňovali mořské prostředí Trachelosaurus fischeri. Tím se tento tvor stal nejstarším příkladem mořských ještěrů s dlouhým krkem, kteří se na Zemi objevili na samém počátku triasu, ještě před prvními tanistrofeidy, plesiosaury a dalšími druhohorními mořskými plazy s velmi dlouhým krkem.
(cik, TASS)