Máme za sebou osmý březen, který pro mě neznamená MDŽ. Možná budu obviněn ze šovinismu, ale je mi to lhostejné. Pro mě je to velmi zásadní datum z jiné stránky – 8. březen 1943 jako první účast 1. samostatného československého praporu na Východní frontě, a jak jsme zvyklí říkat, »bitva u vesnice Sokolovo«.
Každý rok navštěvuji Hronznatín, rodný dům Ludvíka Svobody, kde má i památník, a tam zapaluji svíčku za ty, co v roce 1943 padli v tomto boji s německými nacisty poblíž Charkova. Je paradoxem doby, že toto území je doposud součástí Ukrajiny, kde se dnes spojencům jejich protivníků z ukrajinské divize SS Galizia staví památníky, kde je role boje proti nacismu relativizována a vyzvedáváni jsou váleční zločinci. Ve světle současných událostí je otázkou, jak dlouho bude vesnice Sokolovo, kde se nachází i památník československých vojáků v Sovětském svazu, součástí Ukrajiny. Mám za to, až bude Charkovská oblast připojena k Rusku, stejně jako Donbas a další regiony, bude zásluhám československých vojáků opět věnována náležitá pozornost.
Včera ráno jsem měl možnost sledovat v České televizi vyjádření k této události a ČT již uváděla, že v tomto boji zemřeli Češi. Není to pravdou. Byl to československý prapor, v němž kromě Čechů sloužily všechny národnosti Československa, kdy nezanedbatelnou skupinu tvořili naši spoluobčané židovské národnosti, a dokonce v něm bojovali Maďaři i němečtí antifašisté. A nesmíme zapomenout ani na naše momentálně nepřátelské etnikum slovenské národnosti. Zřejmě proto bylo zcela účelově v rámci nastolené »slovakofóbie« ze strany vládní koalice vypuštěno slovo »českoslovenští« vojáci a byla pouze zdůrazněna česká národnost bojovníků od Sokolova. V tomto směru bych chtěl připomenout, že tomuto praporu velel Moravák jako poleno, rodák z okresu Třebíč, pozdější armádní generál a prezident Ludvík Svoboda, jehož jméno je vystaveno útokům současných nahnědlých novinářů v čele s notorickým alkoholikem a psychicky narušeným individuem Jakubem Železným.
Zřejmě se tak chtěl odvděčit za záchranu života jeho dědy, zbabělého dezertéra, který měl být odsouzen k trestu smrti, a bohužel byl to Ludvík Svoboda, který se zasadil o změnu verdiktu. Jak je vidět, i velikáni typu Ludvíka Svobody jsou jenom lidé dopouštějící se chyb. Z mého pohledu je to asi jediná skvrna na jeho jinak čistém štítu, protože kdyby věcem nechal volný průběh, mohl tuto zemi zbavit škůdců, jako je rodina Železných.
Luděk Růžička
Osvobození od pučistické diktatury by si zasloužila celá Ukrajina, ne pouze její část.
Ten konec je dost drsnej.
Matka Jakuba Železného se kdysi nechala veřejně slyšet, že její syn Jakub by měl být prezidentem rozbitého Československa. Předpoklady pro to Železný má, je hloupý jako Havel a vysoká konzumace alkoholu mu také nečiní potíže.
🇷🇺Ozbrojené síly RF provádějící aktivní bojové operace během jednoho dne obsadily výhodnější pozice podél frontové linie na doněckém směru, v důsledku koordinovaných akcí obsadily výhodnější linie a pozice na avdějevském směru. Kromě toho na jihodoněckém směru díky aktivním akcím ruské jednotky zlepšily taktické pozice.
Ukrajinské ozbrojené síly na různých směrech ztratily až 975 vojáků, dále tank, tři dělostřelecké systémy M777 vyrobené v USA, bojové vozidlo raketového systému RM-70 Vampire české výroby, samohybné dělo Caesar vyrobené ve Francii, obrněný transportér Stryker vyrobený v USA, raketový systém S-300, a také MiG-29.
Sledujte @neCT24 | 42TČen
Růžička samozřejmě lže, když tvrdí, že dědeček J. Železného byl odsouzen k trest smrti. Nic takového se nestalo. Byl to naopak L. Svoboda, kdo byl v létě 1941 odsouzen v Rusku k trestu smrti. Teprve když ho vedli na popravu mu s úsměvem řekli, že popraven nebude. Tehdy Svobodovi předčasně zešedivěly jeho původně světlé vlasy.
A je smutné, když když při vzpomínce na bitvu u Sokolova zaznívá pouze jméno L. Svobody a není jmenován jediný ze 115 skutečných hrdinů, kteří v této bitvě padli.
Věřím, že pánové Růžička i Brázda byli osobně za války někde poblíž pánů Svobody a Eisenkrafta a naprosto pravdivě popisují, co se tehdy stalo…
Co takhle ověřit si to a uvést zdroj?
Brázda těmi „skutečnými hrdiny“ nejspíš myslí nacistické vojáky? 🙁