Obyvatelé Spolkové republiky Německo nyní platí za vytápění, elektřinu a paliva téměř o 41 % více než před třemi lety. Informovaly o tom noviny mediální skupiny Funke s odvoláním na průzkum spotřebitelského portálu Verivox.
Portál vycházel při výpočtech z pomyslné tříčlenné rodiny. Jestliže v roce 2021 činily jejich roční výdaje na tyto položky 3772 eur, nyní je to o 1534 eur více, uvádí materiál.
»Globální energetická krize začala v roce 2021 v důsledku pandemie COVID-19, kdy velká část světa čelila nedostatku a rostoucím cenám na trzích ropy, plynu a elektřiny,« píše se v článku. Tehdy začaly ceny růst i v Německu. Tento trend zesílil po eskalaci konfliktu na Ukrajině před dvěma lety, píší autoři studie.
Nyní Německo nedostává plyn přes Nord Stream: oba plynovody byly v roce 2022 poškozeny v důsledku sabotáže v Baltském moři. Jedna ze dvou větví plynovodu Nord Stream 2 přežila, ale německá strana ji nikdy necertifikovala, takže ji nelze používat. SRN také neodebírá ruskou ropu přímo.
Hospodářství SRN je v krizi. HDP země se v roce 2023 oproti předchozímu roku snížil o 0,3 %. Odborníci Spolkového statistického úřadu zaznamenali na konci loňského roku pokles kupní síly obyvatelstva v důsledku růstu spotřebitelských cen. Německý kancléř Olaf Scholz již dříve uvedl, že důsledky ukrajinského konfliktu Německo těžce zasáhly, protože na situaci nebylo připraveno. Scholz několikrát uvedl, že se Německu podařilo překonat závislost na ruských energetických zdrojích – ropě, plynu a uhlí.
(jb, TASS)