Maďarsko ponechá v platnosti jednostranný zákaz dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny, pokud Evropská unie nezruší bezcelní dovoz na své území. Oznámil to maďarský ministr zahraničních věcí a vnějších ekonomických vztahů Peter Szijjártó, který se v Bruselu zúčastnil jednání se svými protějšky z EU.
Poznamenal, že otázka prodloužení bezcelního dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny o další rok, tedy do června 2025, bude brzy na pořadu jednání EU. »Do června letošního roku platí rozhodnutí, podle kterého je ukrajinské zboží osvobozeno od cla a může být volně dováženo na území EU,« upřesnil Szijjártó na setkání s maďarskými novináři v belgické metropoli.
Ministr připomněl, že maďarská vláda již dříve zavedla zákaz dovozu více než 20 druhů zemědělských produktů z Ukrajiny, aby ochránila zájmy svých zemědělců a potravinářského průmyslu. »Pokud EU prodlouží osvobození ukrajinského zboží od cel, Maďarsko zachová jednostranná opatření na ochranu svého zemědělství, jak to dělalo doposud,« varoval Szijjártó.
Šéf maďarského ministerstva zemědělství István Nagy již prohlásil, že vláda zachová embargo na dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, dokud nebude nalezeno mezinárodní řešení problému. Tento postoj zopakoval 23. ledna po setkání se svými kolegy z EU v Bruselu. Maďarsko spolu s Bulharskem, Polskem, Rumunskem a Slovenskem požádalo Evropskou komisi (EK) o obnovení cel a kvót na zemědělské produkty z Ukrajiny a zavázalo ukrajinské zemědělské výrobce k dodržování norem EU.
Na podzim 2023 byly středoevropské země nuceny zavést zákaz dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny, protože EK odmítla prodloužit embargo, které vypršelo 15. září na dodávky čtyř druhů obilí a olejnin – pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen – do Bulharska, Maďarska, Polska, Rumunska a Slovenska. Maďarská vláda embargo jednostranně potvrdila a rozšířila ho na dalších 20 druhů ukrajinských zemědělských produktů, včetně obilovin, masa, vajec, rostlinného oleje, zeleniny a medu. Polsko a Slovensko rovněž oznámily pokračování zákazu dodávek obilí z Ukrajiny.
(jb, TASS)
Maďarská vláda se chová konsistentne k dovozu ukrajinského obilí. Uvalila na ně cla.Ukrajina má nejlepší půdní podmínky pro pěstování obilí a kukuřice v Evropě,tomu nemohou konkurovat státy východní Evropy,tedy i Maďarsko.Černozem na Ukrajině dosahuje mocnosti až dva metry je to viděti ,někdy v záběrech ze zákopů.Nám pí učitelka Stejskalová říkala ve škole ,že Němci odváželí půdu za II,světové války do Německa celými vlaky.Tato konkurenční výhoda má přesah až do Francie,kde ji oslabují přepravná náklady na dovoz. Zde platí bližší košile,jak kabát