Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zvažuje, že obnovení přímých mírových rozhovorů s Palestinci spojí s průlomem v normalizaci vztahů se Saúdskou Arábií v souvislosti s naznačeným záměrem Washingtonu uznat palestinský stát. S tímto tvrzením přišly noviny Israel Hayom.
Podle jeho informací si premiér vytváří představu o plánovaném kompromisu s americkou administrativou, v němž Netanjahu vyjadřuje nesouhlas se záměrem Washingtonu uznat stát Palestina, ale deklaruje připravenost k přímému jednání s Palestinci bez předběžných podmínek, a s pomocí této formulace se Američané snaží přesvědčit Saúdskou Arábii, že Izrael dosáhl v palestinské otázce pokroku. Odpovědí by měla být ochota Rijádu uznat Izrael, vysvětluje podstatu kompromisu Israel Hayom.
Deník poznamenává, že Netanjahu se v této otázce ještě »definitivně nerozhodl«, ale takový kompromis podle jeho informací »vážně zvažují« premiér a ministr strategického plánování Ron Dermer, který má na starosti kontakty s Američany. Úřad izraelského premiéra na žádost agentury TASS o komentář k publikaci Israel Hayom zatím neodpověděl.
Poslední přímé rozhovory mezi Izraelci a Palestinci byly přerušeny v dubnu 2014 po devíti měsících neúspěšných pokusů o sladění pozic. Předchozí kolo mírového procesu mezi oběma stranami skončilo bezvýsledně v roce 2010.
Dne 7. února informovala televize NBC News, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena začala připravovat možnosti formálního uznání palestinského státu po ukončení izraelské operace proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás v pásmu Gazy. Večer 17. února Netanjahu na tiskové konferenci prohlásil, že »jakákoli dohoda o řešení konfliktu s Palestinci je možná pouze prostřednictvím přímých jednání mezi stranami bez předběžných podmínek«. Dodal, že Izrael »bude i nadále důrazně vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu«, a poznamenal, že po útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 »nemůže existovat větší odměna za terorismus« než »jednostranné uznání palestinského státu«, které by podle něj »zabránilo jakémukoli budoucímu mírovému urovnání«.
Israel Hayom tvrdí, že zpoždění v Netanjahuově reakci na zveřejnění záměrů Američanů a relativní zdrženlivost ve formulaci jeho prohlášení rovněž naznačují rodící se dohodu s Bidenovou administrativou o takovém kompromisu.
Situace na Blízkém východě se prudce vyhrotila po proniknutí bojovníků radikálního palestinského hnutí Hamás z pásma Gazy na izraelské území 7. října 2023, které bylo doprovázeno vražděním obyvatel pohraničních osad a zajetím více než 240 rukojmích, včetně dětí, žen a starců. Radikálové útok označili za reakci na akce izraelských úřadů proti mešitě Al-Aksá v Jeruzalémě. Izrael vyhlásil úplnou blokádu Gazy a zahájil údery proti ní a částem Libanonu a Sýrie před zahájením pozemní operace v enklávě. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.
(cik, TASS)