Ministr Síkela nám před časem sdělil, že – budeme-li na tom špatně, pak německý průmysl zastaví svou výrobu a přepustí plyn nám. Měl dokonce zdůvodnit vysoké náklady na elektřinu u nás slovy: Němci platí za elektřinu 15 eur a Češi 200 eur, protože je Lipská burza v Německu…, což z úst ministra byl skutečně objev. Před krátkou dobou jsme se dozvěděli, že naše vláda jednala se zástupci řetězců (ty, které jsou u nás, většinou patří německým společnostem) o snížení cen na německou úroveň. Před několika dny jsme se dozvěděli, že se prý růst cen potravin skutečně zastavil. Jenže, zdá se, paní ministryně a páni ministři nechodí v českých zemích sami nakupovat. Pokud by tomu tak bylo, nemohli by něco podobného vyslovit. Spíš se jako premiér Fiala nechají fotografovat při nákupu v Německu anebo jako paní Zelenská v Paříži (zřejmě sem přijela utratit kapesné z kapes evropských daňových poplatníků, které jsme její vlasti věnovali).
Proč toto vše připomínám? Dnes je 23. února a přesně před 175 lety zemřel v Bukovině u Přelouče chalupník a kovář Václav Veverka, který společně se svým bratrancem Františkem (ten měl zemřít 12. února 1849) vymyslel ruchadlo – pluh, jež umožnilo současně krájet, drobit a obracet půdu. To byl ohromný krok kupředu. Jenže nebyli to lidé zběhlí ve styku s úřady. Nepřihlásili svůj vynález, ba ani s ním nepřijeli na pražskou hospodářskou výstavu. A jsme u pointy.
Vynález spatřil německý hospodářský úředník Johann Kainzl z Choltic a dostal nápad. Společně s dalšími dvěma známými ho začali vydávat za svůj objev a začali ho vyrábět. To bylo koncem třicátých let. On a jeho přátelé byli Němci, Veverkové chudí Češi. Sice podali své odvolání a začal dlouhý soudní spor, ale běžný spor se rychle změnil v česko-německý. Dobový německý tisk se postavil za Kainzla a jeho přátele, český byl na straně Veverkových. Právo mělo být na jejich straně, oni, i podle svědectví, byli první a svědci zároveň potvrdili, že Kainzl byl o vynálezu informován a dokonce snad byl přítomen prezentace jeho využití. Jenže právo, jak víme ze současnosti, lze vykládat různě. Jak je to právě potřeba. A tak se spor táhl a táhl. Pokračoval i v době, kdy už oba Veverkové byli mrtví. Prostředky za vynález však stále dostával Kainzl, továrník Wess a jejich společníci. Teprve v roce 1883 bylo konečně rozhodnuto. Vynález byl připsán oběma Veverkům a jejich živořícím potomkům. Peníze, které neprávem získali ti druzí, jim však odebrány nebyly. Německo-rakouské soudy nemohly rozhodnout proti zájmu rozhodující národnosti v mocnářství. Muselo uplynout mnoho času, než se i v tomto případě situace mohla změnit a ten, kdo podváděl, mohl být právoplatně potrestán, bez ohledu na národnost.
Případ bratranců Veverkových nám dokazuje, že tvrzení pana Síkely a »optimismus« vlády lze chápat jen jako výmluvu těch, kteří nevědí, jak dál. Německý kapitál totiž při prosazování sama sebe a svých obchodních zájmů nezná bratra. To by měli naši mocní vědět, anebo vědí a jen zamlžují, aby svou nemohoucnost nemuseli přiznat. Proto doporučuji, aby si naši ministři a ministryně jen »pár dnů« sami zašli nakupovat do Globusu, Kauflandu, Billy, Penny nebo Lidlu a aby sledovali, jak korunku po korunce se cena toho či onoho potravinářského zboží mění v neprospěch kupujícího, tedy občana České republiky. V Německu jsou prý ceny stálejší, inflace se ani nepozná. Proto se tam stále jezdí za nákupy. Když se pak zeptáte po důvodech rozdílnosti cen u nás a v SRN přímo vedení řetězců, uslyšíte, že nemohou jinak především kvůli zdražující se elektřině, která je u nás mnohem dražší.
Kruh se uzavírá.
Jaroslav Kojzar
Třeba jednou vyjdou sebrané spisy Síkely i dalších členů pětikolky.
Třeba si jednou budeme muset povinně čítat v moudrech premiéra Nutely, mimo dezoláty a proruské šváby, všemi zvaného pravdomluvný. Najdou se jistě tací, kteří dnes uvažují: Co jeho slovo, to vzácná perla, co čin, to moudrost sama.
To je srandovní, jak si Brázda vystačí s jedním antikomunistickým blábolem jakéhosi antikomunistického blbečka, který to musel mít v kebuli vypatlané jako Brázda.
Ještě jsi tady zapomněl Brázda zarecitovat Čapka, kterak prý neměl rád komunisty, to vy antikomunisti rádi.
Kojzare, můžete si odpustit ty neustále sprosté lži:
1. Síkela nikdy, ale opravdu nikdy neřekl že „..Němci platí za elektřinu 15 eur a Češi 200 eur, protože je Lipská burza v Německu“.
2. V Německu zvláště dnes po oslabení koruny opravdu, ale opravdu není levněji.
Ale co se divím. Pro komunisty stále platí okřídlené: Co slovo, to lež. Co čin, to zločin.
1. To asi bude jako s Humanitárním Bombarďákem. Možná to neřekl přesně takhle, ale význam je stejný.
2. Spousta lidí tam stále jezdí nakupovat.
Co tehdy řekl či neřekl pan Síkela je dnes skoro každému putna, ale pan Havel, to je trochu rozdíl, neboť Václav Havel byl prezident a stojí tedy za to, aby ten, kdo o jeho slovech chce psát do diskuzí, věděl, co, kde a pokud možno přesně řekl.
Například to, co prezident Havel řekl v Kongresu USA v roce 1990, to je dnes látka pro 2. stupeň ZŠ, pochybuji však, že doporučenou literaturou k ní je i kritický komentář k tomuto Havlovu projevu od Noama Chomského, který vyšel v Chomského knize „Kdo vládne světu“ přeložené do mnoha jazyků, nejen světových. Českou verzi např. vydalo v roce 2019 Karolinum – nakladatelství Univerzity Karlovy a je stále dostupná u českých knihkupců. Netřeba doplňovat Havlovo humanitární … slovem bombardování s tím, že „význam je stejný“. O charakteru pana Václava Havla řekne přesně citovaný text části jeho projevu doplněný N. Chomským o nezpochybnitelná fakta, docela dost.