Extrakt z biomasy reliktní rostliny ginkgo výrazně urychlil a zlepšil rehabilitaci pacientů, kteří utrpěli mozkovou mrtvici v důsledku vzniku nebo tvorby krevních sraženin v cévách mozku. Informovala o tom tisková kancelář Americké kardiologické asociace (AHA).
»Naše studie ukázaly, že pacienti měli o 20 % vyšší pravděpodobnost uzdravení, pokud dostávali injekce látky GDLM, účinné látky obsažené v extraktu z ginkga. Tato látka pravděpodobně podporuje přežití mozkových buněk tím, že rozšiřuje jejich cévy, stimuluje průtok krve a zvyšuje odolnost neuronů vůči nedostatku kyslíku,« uvedl docent Wang Anxin z Capital Medical University v Pekingu (Čína), jehož slova cituje tisková služba AHA.
K tomuto závěru dospěli medici v rámci rozsáhlých klinických studií, kterých se zúčastnilo 3,45 tisíce pacientů léčených ve stovce zdravotnických zařízení v různých oblastech Číny. Během tohoto pokusu polovina účastníků studie dostávala standardní léčbu ischemické cévní mozkové příhody a zbývající pacienti navíc dostávali po dobu čtrnácti dnů injekce látky GDLM.
Vědci sledovali změny zdravotního stavu dobrovolníků po dobu následujících tří měsíců a sledovali, jak rychle a dobře se obnovují jejich kognitivní schopnosti a schopnost ovládat pohyby končetin. Srovnání těchto ukazatelů u obou skupin pacientů ukázalo, že injekce látky ginkgo biomasa výrazně zlepšily rehabilitaci pacientů v krátkodobém i střednědobém horizontu.
V prvních dvou týdnech po zahájení terapie dosahovali v průměru o 8 % lepších výsledků v testových úlohách a ve třetím měsíci sledování o 9 % lepších výsledků než kontrolní skupina. Injekce GDLM zároveň zvýšily počet pacientů, kteří dosáhli významného pokroku v rehabilitaci, v průměru o 20 %.
Takové výsledky klinických studií, jak poznamenávají medici, hovoří ve prospěch provádění dlouhodobějších a rozsáhlejších testů užitečných vlastností GDLM a dalších sloučenin z extraktu ginkga, a to i v dalších zemích. Úspěšné dokončení těchto pokusů otevře cestu k širokému využití těchto sloučenin jako součásti terapií pro rehabilitaci pacientů po mozkových příhodách, uzavřeli vědci.
Ginkgo je reliktní holoplodá rostlina, která se od doby dinosaurů prakticky nezměnila. Výtažky a různé tinktury na bázi biomasy ginkga se aktivně používají v čínské lidové medicíně a lékařské praxi, a to i v boji proti následkům mrtvice. V jiných zemích se tyto léky zatím nepoužívají, ale po několika nedávných rozsáhlých klinických studiích v Číně o ně byl velký zájem.
(cik, TASS)