Aktivita čínských továren vykázala tento měsíc zlepšení, neboť podniky hlásily robustní výrobu a udržovaly celkově optimistický výhled, což přispívá k rostoucímu počtu důkazů o tom, že čínská ekonomika má za sebou pozitivní začátek letošního roku.
Index nákupních manažerů (PMI) pro čínský výrobní sektor dosáhl v lednu 2024 hodnoty 49,2, což je více než 49 bodů v prosinci loňského roku, ukázaly ve středu oficiální údaje.
Podle údajů zveřejněných Národním statistickým úřadem (NBS) se hodnota odrazila od dna po tříměsíčním poklesu, který začal v říjnu 2023, a naznačuje zlepšení výrobní aktivity. Index PMI za prosinec, listopad a říjen činil 49, 49,4 a 49,5 bodu.
Údaj nad 50 znamená expanzi, zatímco údaj pod 50 vyjadřuje pokles.
Oživení indexu PMI naznačuje nárůst podpůrných faktorů pro ekonomiku, což přispívá k její stabilitě, uvedl Čang Li-čchün, zvláštní analytik Čínské federace logistiky a nákupu, s tím, že úřady od začátku roku zvýšily úsilí o podporu ekonomiky.
Vedoucí statistik NBS Čao Čching-che uvedl, že továrny tento měsíc zaznamenaly zrychlení výroby a nárůst nových zakázek, zatímco jejich očekávání zůstala v lednu stabilní.
Dílčí index měřící výrobní produkci se díky silnému růstu v odvětví potravin a nápojů, zábavy a výroby léků vyšplhal na čtyřměsíční maximum. Výrazné zlepšení zaznamenaly exportní objednávky, které odrážely oživení zahraniční poptávky, a pokračoval růst nových zakázek v oblasti výroby zařízení a špičkových technologií i spotřebního zboží.
Výhled podnikatelské aktivity zůstal do značné míry stabilní, přičemž očekávání výrobců léků, automobilů a železničních a přepravních zařízení přetrvávala na vysokých hodnotách.
U velkých podniků se PMI vrátil do pásma expanze, zatímco u středních podniků se zlepšil, ale stále se nacházel v pásmu kontrakce. U malých podniků zůstala situace nevýrazná.
Středeční údaje také ukázaly, že nevýrobní aktivita v zemi, konkrétně ve službách a stavebnictví, v lednu zrychlila expanzi, když PMI činil 50,7 bodu oproti prosincové hodnotě 50,4 bodu.
Začátkem ledna svátky zvýšily ochotu lidí cestovat a utrácet peníze, což podle Čao vyvolalo zvýšenou aktivitu v maloobchodě, silniční dopravě, letecké dopravě a stravování.
Rok 2023 uzavřela čínská ekonomika s impozantním nárůstem o 5,2 % a nový rok tak zahájila pozitivně.
Celou zemí prostupovala příjemná nálada, která se projevovala rušnými turistickými atrakcemi a dlouhými frontami v restauracích. Během třídenních novoročních svátků překonaly příjmy z cestovního ruchu v Číně úroveň před rokem 2019 a tržby v pokladnách dosáhly rekordní výše. Očekává se, že nadcházející Jarní festival přinese další nárůst počtu cest a tržeb.
Odborníci však stále varují před obtížemi a výzvami, kterým ekonomika čelí, včetně nedostatečné efektivní poptávky a slabých sociálních očekávání. Podle Čanga je třeba vyvinout větší úsilí na podporu domácí poptávky prostřednictvím vládních investic ve snaze podpořit vzestupný trend ekonomiky.
(Xinhua)