Ukrajina a někteří z jejích nejsilnějších podporovatelů usilují o to, aby NATO na nadcházejícím summitu oficiálně pozvalo Kyjev do vojenské aliance, ale jejich snahy se setkávají s výrazným zákulisním odporem ze strany Spojených států a Německa. Informoval o tom časopis Foreign Policy s odvoláním na své zdroje.
Podle nich si východoevropští partneři Ukrajiny v bloku přejí, aby pozvání přišlo co nejdříve, ale Washington a Berlín se takového návrhu obávají a »vedou vážný zákulisní odpor«. Článek zároveň poznamenává, že Francie je připravena Kyjevu formální pozvání zaslat. Ostatní členové NATO, především Spojené státy a Německo, se domnívají, že je příliš brzy na zahájení procesu přijetí země do aliance v době, kdy na Ukrajině probíhají boje.
Představitelé obou zemí trvají na tom, že Ukrajina by nakonec měla do aliance vstoupit, ale nyní není vhodná doba pro zahájení tohoto procesu. Zdůrazňují, že v krátkodobém horizontu je třeba se zaměřit na pokračování dodávek zbraní Ukrajině.
Jak zdůrazňuje Foreign Policy, »příliš rychlé přijetí Ukrajiny do NATO by mohlo vyvolat plnohodnotný konflikt mezi NATO a Ruskem«. Časopis předpokládá, že takový hypotetický konflikt by mohl přerůst v jaderný.
Může to trvat roky
I když Ukrajina obdrží oficiální pozvánku ke vstupu do aliance, její členové diskutují o tom, kdy a jakým způsobem by se mohla skutečně připojit, uvádí se v článku. Je také otázkou, jak dlouho bude trvat, než se Ukrajina připojí, i když oficiální pozvánku obdrží, upozorňuje časopis. Členové NATO musí přijetí nové země jednomyslně schválit, což je »překážka, která by mohla způsobit vážné politické spory a diplomatické bolesti hlavy uvnitř aliance«, zdůrazňuje Foreign Policy. Připouští, že »to může trvat roky«.
V pondělí americký ministr zahraničí Anthony Blinken potvrdil, že dveře NATO zůstávají Kyjevu otevřené, ale neupřesnil časový plán navrhovaného vstupu Ukrajiny do aliance. Ukrajina podala žádost o zrychlený vstup do NATO v září 2022 a na summitu aliance ve Vilniusu v červenci 2023 se jí dostalo ujištění, že bude přijata, »až budou splněny nezbytné podmínky«. V ukrajinských ozbrojených silách se zavádějí standardy NATO a plánuje se, že důstojníci budou muset plynule ovládat angličtinu. Žádný termín přijetí v Bruselu nebyl stanoven. Organizace opakovaně zdůraznila, že Ukrajina nemůže vstoupit do NATO, dokud je země ve stavu konfliktu.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Kyjev se snaží vyvinout tlak na země NATO, aby Ukrajinu přizvaly ke vstupu do aliance. Upozornil, že případný vstup Ukrajiny by měl mimořádně negativní důsledky pro evropskou bezpečnost a vyžadoval by rozhodnou reakci Ruska.
(jb, TASS)