Úřady německých spolkových zemí se dohodly na změně migrační legislativy – uprchlíci budou v budoucnu dostávat sociální dávky nikoli v hotovosti, ale na speciální platební karty. Jak píše agentura DPA, cizinci tak přijdou o možnost posílat tyto prostředky příbuzným v zahraničí.
»Každá spolková země sama určí, jaká částka bude na kartu převedena a jaká bude vydána dosavadním způsobem,« uvedl předseda vlády spolkové země Hesensko Boris Rein. »Uvedením takové karty do oběhu snižujeme byrokratickou zátěž obecních úřadů, zabraňujeme převodu peněz do zemí původu a bojujeme proti nelegálním praktikám převážení migrantů,« dodal. Nové karty začnou fungovat v létě.
V průměru bylo dospělému uprchlíkovi přiděleno asi 400 eur měsíčně ve formě hotovosti.
V roce 2023 požádalo v Německu o status uprchlíka přibližně 329 000 osob. To je o 50 % více než v předchozím roce. Nejvíce žádostí podali občané Sýrie (104 000), Turecka (62 000) a Afghánistánu (53 000). Na podzim 2023 schválila německá vláda řadu opatření, která zpřísňují migrační legislativu a měla by snížit atraktivitu země pro nelegální přistěhovalce. Uprchlíci budou muset v SRN žít zejména 36 měsíců, aby mohli dostávat standardní sociální dávky (o 18 měsíců déle než dosud). Zkrátí se doba vyřizování žádostí o azyl. Plánuje se také usnadnit vyhoštění těch, jejichž žádosti nebyly úspěšné.
(jb, TASS)