Byl objeven dosud neznámý mechanismus odumírání nervových buněk při Alzheimerově chorobě

Američtí a jihokorejští biologové objevili dosud neznámý mechanismus, který způsobuje hromadné odumírání nervových buněk v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou, když se v nich hromadí určité typy krátkých molekul RNA. Informovala o tom tisková služba americké Northwestern University.

»V minulosti nebyla aktivita molekul RNA s Alzheimerovou chorobou nijak spojována. My jsme zjistili, že ve stárnoucích lidských mozkových buňkách se rovnováha mezi toxickými a užitečnými krátkými molekulami RNA posouvá směrem k prvnímu typu těchto nukleotidových řetězců,« vysvětlil profesor Northwestern University Marcus Peter, jehož slova cituje tisková služba univerzity.

Vědci tento objev učinili při studiu toho, jak se mění úroveň aktivity různých genů v buňkách mladých a starších myší a také v neuronech zdravých lidí a nositelů Alzheimerovy choroby. Pro získání těchto informací vědci sledovali, kolik krátkých molekul RNA, které blokují čtení určitých částí DNA, produkují mozkové buňky zvířat a lidí.

Pozorování vědců ukázala, že jak v buňkách starších hlodavců, tak v neuronech lidí s Alzheimerovou chorobou se nachází velké množství řetězců RNA, které biologové označují jako třídu takzvaných DISE-molekul. Ty mají na buňky toxický účinek a předpokládá se, že hrají důležitou roli v prevenci vzniku nádorů.

Toto pozorování vedlo vědce ke sledování vlivu DISE-molekul na buňky myší s Alzheimerovou chorobou. Ukázalo se, že rozvoj nemoci a hromadné odumírání nervových buněk provází nejen hromadění těchto řetězců v neuronech hlodavců, ale také pokles koncentrace několika dalších typů řetězců RNA regulujících aktivitu stejných genů jako DISE-molekuly.

Následné experimenty ukázaly, že zablokování produkce těchto nukleotidových řetězců urychlilo odumírání neuronů pod vlivem DISE-molekul, což svědčí o přítomnosti ochranných funkcí těchto krátkých molekul RNA. V souladu s tím vytvoření metod stimulace těchto řetězců nukleotidů potenciálně umožní vytvořit terapie, které zpomalí nebo zastaví rozvoj Alzheimerovy choroby a s ní spojeného hromadného odumírání neuronů, shrnuli vědci.

Alzheimerova choroba patří mezi nejčastější typy senilní demence. Podle vědců vzniká v důsledku hromadění beta-amyloidu v neuronech – toxických shluků bílkovin tvořených poškozenými molekulami proteinu APP. Kromě beta-amyloidu se v mozkových buňkách během rozvoje Alzheimerovy choroby hromadí i další toxické molekuly, včetně poškozených vláken bílkoviny tau.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy