Po dvou kolech zůstaly jen dva stoprocentní týmy. Ke Spartě se připojila Plzeň

Po odehraných kompletních dvou kolech naší nejvyšší fotbalové soutěže zůstaly jen dva týmy bez ztráty kytičky. Ke Spartě se dnes připojila Viktoria Plzeň, která doma porazila Hradec Králové nejtěsnějším poměrem 1:0 a zařadila se na druhé místo právě za obhájce titulu. Naopak na výhry z prvního dějství dnes nenavázaly Liberec a olomoucká Sigma, jež se ve vzájemném duelu pod Ještědem rozešly smírně 1:1, ani Jablonec, který prohrál 0:1 v Ostravě.

Což o to, gólů dnes celkově mnoho nepadalo. Ve čtyřech zápasech jen sedm. A z toho tři dal mladoboleslavský Daniel Mareček, díky němuž si domácí připsali první vítězství v nové sezoně. Slovácko, které ve městě automobilů padlo po výsledku 0:3, naopak nenavázalo na výborný výkon z prvního kola, kdy doma obralo o dva body Slavii.

»Děkujeme fanouškům, kteří se zápas od zápasu zlepšují, v kabině to všichni vnímáme, hodně si toho ceníme i vážíme,» citovaly internetové stránky Boleslavských Marečka, který se radoval ze svého prvního hattricku v nejvyšší české lize. »Nezvládli jsme utkání v Jablonci a chtěli to doma odčinit, což se nám podařilo, protože jsme vstřelili rychlý první gól, před přestávkou přidali druhý a třetí gól zkraje druhého poločasu utkání rozhodl v náš prospěch,« vyznal se z dobře prožitého utkání, které mu bude připomínat míč podepsaný všemi spoluhráči.

Plzeň dnes mohla dát mnohem více branek než jednu. Šance měla, ale do černého zamířil až v 56. minutě nejlepší loňský kanonýr viktoriánů Pavel Šulc. Nicméně, nebyl to gól jen tak ledajaký. Šulc totiž nejprve neproměnil pokutový kop nařízený za faul hostujícího Kodeše na Dweha, ovšem gólmanem Zadražilem vyraženou střelu následně pohotově uklidil do sítě.

Ačkoli měli Západočeši více ze hry, v závěru se museli strachovat o vítězství. To jim nakonec neuniklo a na rozdíl od loňského roku, kdy je Hradec ve stejné fázi soutěže v závěru o body obral, tentokrát mají včechny tři. A pomohl jim v 70. minutě i zásah VARu, který odhalil ofsajd v momentě, kdy hostující Juliš využil zaváhání brankáře Jedličky a na moment rozradostnil »Votroky«. Pohříchu jen na moment…

»Vyrovnání jsme si zasloužili, je to škoda. Před týdnem se video přiklonilo k nám, teď ne,« řekl kouč Hradce David Horejš, který tím připomněl na poslední chvíli odvolaný gól Teplic z minulého kola, po němž následoval i regulérní – vítězný – pro jeho tým.

Plzeň však sčítá i ztráty. Kvůli zranění kolena přijde o celý podzim letní posila z belgického Lommelu Christophe Kabongo. »Christophe se bohužel zranil na předzápasovém tréninku. V nejbližších dnech podstoupí operaci a podzimní část sezony pro něj tedy skončila předčasně. Má samozřejmě naši plnou podporu a maximální péči klubových lékařů a fyzioterapeutů. Věříme, že se po zranění vrátí co nejdříve zpět na trávník a v plné síle,« uvedl na webu Viktorie sportovní ředitel klubu Daniel Kolář.

Výhra Baníku se zrodila v 53. minutě, kdy rychlou a kolmou akci vyšperkoval Šín přesnou přihrávkou doprava střídajícímu Ewertonovi. Ten si míč zpracoval a sám před gólmanem Hanušem mu míč poslal do pravé šibenice! Trenéru Pavlu Hapalovi tak výborně vyšlo střídání. »Ve druhém poločase jsme měli kvalitní akce, vstřelili jsme gól a měli i další šance. Škoda jen, že jsme nepřidali druhý gól,« uvedl Hapal po utkání.

Jediná remíza dne se zrodila v Liberci, který svoji převahu z první půle přetavil v gól z hlavičky Benjamina Nyarka. Sigma se do druhé půle zlepšila a zaslouženě vyrovnala proměněnou penaltou Filipa Zorvana. Blíže výhry byl následně Slovan, když v nastaveném čase trefil z voleje tyč Dominik Plechatý.

* * *

Viktoria Plzeň – FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 56. Šulc. Rozhodčí: Hocek – Ratajová, Kotalík – Všetečka (video). ŽK: Klíma, Spáčil, Matěj Koubek, Horejš (trenér, všichni Hradec). Diváci: 10 117.

Plzeň: Jedlička – Hranáč, Jemelka, Dweh – Červ, Kopic, Cadu (82. M. Havel), Kalvach, Šulc (90+8. Sojka) – M. Vydra (82. Jirka), Vašulín (72. Ricardinho). Trenér: Miroslav Koubek.

Hradec Králové: Zadražil – Ja. Klíma (82. Koubek), Čihák, K. Spáčil, Harazim, Kodeš, Dancák, Horák, Čmelík (60. Náprstek), P. Juliš (90+3. Hais), Mihálik. Trenér: David Horejš.

Slovan Liberec – Sigma Olomouc 1:1 (1:0)

Branky: 37. Nyarko – 63. Zorvan z pen. Rozhodčí: Berka – Vlček, Cichra – Volek (video). ŽK: Letenay – Kliment. Diváci: 3640.

Liberec: Bačkovský – Plechatý, Ševínský, Mikula (71. Kayondo) – Koželuh, Icha, Hlavatý, Ghali (66. Preisler) – Višinský (71. Zyba), Nyarko (58. Letenay), Tupta (66. Frýdek). Trenér: Radoslav Kováč.

Olomouc: Koutný – Hadaš, Pokorný, Dohnálek, Sláma – J. Spáčil, Breite (74. Langer) – Navrátil (74. Mikulenka), Zorvan (81. Israel), Šíp (46. Fiala) – Kliment (81. L. Juliš). Trenér: Tomáš Janotka.

Baník Ostrava – FK Jablonec 1:0 (0:0)

Branka: 53. Ewerton. Rozhodčí: Rouček – Caletka, Matoušek – Machálek (video). ŽK: Adediran, Uchenna – Polidar, Čech (asistent trenéra). Diváci: 7912.

Ostrava: Markovič – Uchenna Aririerisim, Chaluš, Pojezný – Rusnák (70. Buchta), Boula, Rigo (46. Ji. Klíma), Holzer – Šín (90+2. Grygar) – Tanko (46. Ewerton), Adediran (46. Prekop). Trenér: Pavel Hapal.

Jablonec: Hanuš – Cedidla, Martinec (84. Nardini), Tekijaški, Polidar (74. Kanakimana) – Beran, Nebyla – Čanturišvili, Hollý (58. Fortelný), Alégué (58. D. Souček) – Schánělec (74. Velich). Trenér: Luboš Kozel.

FK Mladá Boleslav – 1. FC Slovácko 3:0 (2:0)

Branky: 11., 45.+1 a 46. Mareček. Rozhodčí: Černý – Podaný, Dresler – Orel (video). ŽK: Stránský, Buryán – Trávník, Petržela. Diváci: 3373.

Mladá Boleslav: Trmal – P. Vydra, Králik, Král – Stránský (60. Buryán), Langhamer (84. Donát), Fulnek, Kostka – Ladra (60. Vojta), D. Mareček (72. Solomon), Kušej (72. Mašek). Trenér: David Holoubek.

Slovácko: Heča – Reinberk (56. Ndefe), Hofmann, Vaško, Doski – Trávník, Kohút (79. Cicilia), Blahút (79. Kim), Havlík, Siňavskij (56. Petržela) – Azevedo (56. Vecheta). Trenér: Roman West.