Slavia je v patách Spartě. Duel s Pardubicemi zvládla i v deseti, zato Plzeň ztratila

Fotbalisté Slavie se po výhře 2:0 nad Pardubicemi dál drží na dostřel vedoucí Sparty. Čistě teoreticky jsou dokonce první, protože se ztrátou tří bodů mají jeden zápas k dobru, a kdyby svou dohrávku v Mladé Boleslavi vyhráli, budou si hýčkat i lepší skóre.

Chance liga si nyní dá dvoutýdenní reprezentační pauzu. I proto byly dnešní duely extrémně důležité. Záleží na tom, v jakém rozpoložení přestávku strávíte. A Slavia si před ní připsala relativně pohodovou výhru. I když Pardubice, na jejichž vítězství v Edenu vypsali bookmakeři rekordní kurz 43:1, se držely překvapivě dlouho. Až do páté minuty nastavení první půle, kdy ranou ze šestnáctky málem protrhl síť Malick Diouf.

Asistenci si připsala nejdražší letní posila Tomáš Chorý, ovšem velmi kuriózně, protože Senegalec skóroval jen díky tomu, že český reprezentant ve vápně netrefil míč. Jen tak korunoval nepovedený první poločas, v němž zahodil tři šance.

Gólově si spravil chuť na začátku druhé pětačtyřicetiminutovky, kdy dopravil do sítě hostí míč tečí střílené Bořilovy přihrávky. Další trefu už domácí nepřidali i proto, že museli hrát od 65. minuty o deseti po vyloučení Filipa Prebsla, který viděl červenou po zásahu videorozhodčího. Červenobílí rozehráli lajdácky vlastní aut a pak už jen sledovali, jak Míšek běží vstříc domácí svatyně. Prebsl byl v ten moment posledním, proto šel logicky, ač teprve na upozornění od videa, pod sprchy.

»Z naší strany to byl velice dobrý výkon, zajímavý zápas, ale měli jsme být produktivnější a dohrát v jedenácti,« zhodnotil zápas slávistický kouč trenér Jindřich Trpišovský. »Chtěl bych před repre pauzou moc poděkovat divákům, kteří tady vytváří skvělou kulisu a znovu v tom pokračovali. Není to jednoduché pro fanoušky a jsem rád, že tým takhle podpořili,« dodal.

»Vydrželi jsme nedostat gól o 40 minut déle než Lille,« zmínil Trpišovského protějšek Jiří Saňák s notnou dávkou nadsázky a narážkou na duel 4. předkola Ligy mistrů, v němž francouzský celek dostal v Edenu gól již v první pětiminutovce, nakonec však přece slavil postup. »Ale kluci dnes odehráli slušný part,« dodal Saňák.

Tři body dnes slaví i další pohárový zástupce České republiky – Mladá Boleslav. Ta vyhrála i druhý soutěžní zápas pod vedením nového kouče Andrease Brännströma. Po čtvrtečním vítězství 3:0 v odvetě 4. předkola v Paksi a postupu do Konferenční ligy zvládl švédský stratég i debut v české lize po obratu 2:1 v Teplicích. Severočechy poslal do vedení v 20. minutě premiérovým gólem v nejvyšší soutěži Jakub Emmer, za hosty ale postupně odpověděli po dvou asistencích Kušeje Tomáš Ladra a Lukáš Mašek.

Severočeši jsou předposlední s bilancí šesti proher ze šesti zápasů. Kouč Zdenko Frťala však rezignaci nezvažuje. »Záleží na vedení klubu, já ale nic nevzdávám. Je to těžká situace, ale má smysl se rvát,« dodal Frťala.

V dalších dvou dnešních odpoledních duelech se zrodily remízy. Dukla si veze bod za bezbrankový výsledek z Karviné, která ani na čtvrtý pokus doma nevyhrála, a třeskutý souboj mezi Sigmou Olomouc a ostravským Baníkem skončil 2:2. Zařídili ho dva dvougóloví střelci – domácí Jan Kliment a hostující Matěj Šín. První jmenovaný tak ideálně oslavil dnešní 31. narozeniny a upevnil si první místo v tabulce střelců. V šesti zápasech se trefil již sedmkrát!

Večer ještě hrála dosud druhá Plzeň na půdě ambiciózního Liberce. A ztratila, čímž klesla na třetí místo za pražská »S«. Pod Ještědem dnes padly tři branky, ale uznány byly jen dvě. V první půli mohli jít Západočeši do vedení, když první gól v novém dresu slavil Prince Adu. Jenže předčasně, videorozhodčí odhalil ofsajd.

A tak se na úvodní regulérní gól čekalo do druhé půle a byl hodně kuriózní. V 66. minutě totiž Marek Icha posílal centr do šestnáctky. Ten paradoxně letěl přímo do rukavic hostujícího brankáře Tvrdoně, jenže ten předvedl nevídanou minelu a míč si srazil do vlastní branky.

Gól jako ze silvestrovského vydání ovšem Slovanu kýžené tři body nepřinesl, jelikož v 75. minutě Matěj Vydra nádhernou střelou z dálky srovnal na konečných 1:1. Plzeň tak ztrácí na Spartu pět bodů, na Slavii dva, ovšem stejně jako červenobílí má zápas k dobru.

* * *

Slavia Praha – FK Pardubice 2:0 (1:0)

Branky: 45.+5 Diouf, 49. Chorý. Rozhodčí: Orel – Váňa, Leška – Kocourek (video). ŽK: Bořil, Zafeiris, Douděra – Šehič, Krobot, Lurvink, Surzyn. ČK: 65. Prebsl (Slavia). Diváci: 17 983.

Slavia: Kinský – Prebsl, Ogbu, Bořil – Douděra, Zafeiris (90.+1 Chaloupek), Oscar, Diouf (87. Zmrzlý) – Jurásek (46. Schranz), Provod (90.+1 Vorlický) – Chorý (62. Chytil). Trenér: Jindřich Trpišovský.

Pardubice: Stejskal – Surzyn (84. Brdička), Jindra, Šimek, Šehič (56. Lurvink) – Darmovzal (78. Yahaya), Vacek – Leipold (46. Mareš), Simon, Míšek – Zlatohlávek (56. Krobot). Trenér: Saňák.

Slovan Liberec – Viktoria Plzeň 1:1 (0:0)

Branky: 66. vlastní Tvrdoň – 75. Vydra. Rozhodčí: Pechanec – Nádvorník, Hádek – Volek (video). ŽK: Nyarko, Purzitidis, Zyba – Kalvach, Adu, Koubek (trenér), Slončík. Diváci: 3174.

Liberec: Bačkovský – Halinský, Ševínský, Purzitidis – Koželuh (78. Mikula), Icha, Hlavatý (90.+1 Zyba), Kayondo – Višinský (90.+1 Eneme), Nyarko (69. Letenay) – Tupta (90.+1 Kok). Trenér: Radoslav Kováč.

Plzeň: Tvrdoň – Dweh, Markovič, Jemelka – Kopic (71. Mosquera), Červ, Kalvach, Cadu – Šulc (71. Slončík) – Vašulín (71. Jirka), Adu (61. Vydra). Trenér: Miroslav Koubek.

FK Teplice – FK Mladá Boleslav 1:2 (1:1)

Branky: 20. Emmer – 27. Ladra, 85. Mašek. Rozhodčí: Nehasil – Hájek, Pečenka – Zelinka (video). ŽK: Kričfaluši, Havelka, Trubač – D. Mareček, Langhamer. Diváci: 3485.

Teplice: Němeček – Kričfaluši, Havel, Mičevič (86. Čerepkai) – Radosta (77. Urbanec), Emmer (77. Trubač), L. Mareček, Havelka, Labík (46. Harušťák) – Gning, Horský (71. Vachoušek). Trenér: Zdenko Frťala.

Mladá Boleslav: Trmal – Vydra, Král, Králik – Kostka, Sakala (77. Mašek), Langhamer (77. Suchý), Kadlec – Kušej (90. Pulkrab), D. Mareček (60. Matějovský) – Ladra (90. Jawo). Trenér: Andreas Brännström.

Sigma Olomouc – Baník Ostrava 2:2 (1:1)

Branky: 34. a 85. z pen. Kliment – 42. a 52. Šín. Rozhodčí: Hocek – Ratajová, Matoušek – Černý (video). ŽK: Mikulenka – Chaluš. Diváci: 11 328.

Olomouc: Stoppen – Chvátal, Dohnálek, Pokorný, Sláma (90.+6 Slavíček) – Breite (86. Dele), Spáčil (63. Langer) – Hadaš (63. Vodháněl), Zorvan, Mikulenka (46. Fiala) – Kliment. Trenér: Tomáš Janotka.

Ostrava: Markovič – Juroška, Frydrych, Chaluš, Kpozo – Boula, Rigo – Buchta (86. Holzer), Šín (69. Kubala), Ewerton – Tanko (70. Klíma). Trenér: Pavel Hapal.

MFK Karviná – Dukla Praha 0:0

Rozhodčí: Starý – Vlček, Slavíček – Berka (video). ŽK: Krčík – Šebrle, Ludvíček, Hašek, Douděra, Hruška, Zeronik. Diváci: 1983.

Karviná: Lapeš – Raspopovič, Bergqvist (63. Fleišman), Krčík, Ražnatovič (80. Mikuš) – Moses, Planka (71. Čavoš) – Memič, Botos (46. Regáli), Samko – Vecheta (46. Ezeh). Trenér: Martin Hyský.

Dukla: Hruška – Vondrášek, Hašek, Peterka, Ludvíček – Šebrle (51. Zeronik), Hora (34. Lichý), Kozma, Ambler (79. Douděra) – Mešanovič (79. Matoušek), Matějka (79. Špatenka). Trenér: Petr Rada.