Občané volí poctivé politiky, kteří nekradou, říká před druhým kolem senátních voleb Jaroslav Komínek

Tak trochu překvapivým vítězem prvního kola senátních voleb v obvodu číslo 5 – Chomutov se stal se ziskem 23,33 procenta hlasů Jaroslav Komínek za koalici STAČILO!, kterou kromě jeho KSČM tvořily v Ústeckém kraji Sociální demokracie (SOCDEM) a Česká strana národně sociální (ČSNS). Ve druhém kole tento pátek a sobotu vyzve dosavadního senátora Přemysla Rabase (SEN 21), který o minulém víkendu získal 20,73 % hlasů. Jak tomu bude na pomyslné cílové pásce v sobotu? Komínek, jinak také nový krajský zastupitel, vyzývá občany, aby přišli k volbám a pomohli porazit provládního kandidáta…

Jak jste spokojený s výsledkem prvního kola senátních voleb? A jakou šanci si dáváte do kola druhého?

Výsledek prvního kola mě překvapil. I když samozřejmě v komunální politice působím řadu let a s voliči jsem v každodenním kontaktu, nečekal jsem, že se umístím na prvním místě. Voličům ale za tuto důvěru moc děkuji a doufám, že přijdou i ve druhém kole. Jen tak máme šanci porazit provládního kandidáta.

Máte podporu od některých neúspěšných kandidátů z prvního kola? Logikou věci se nabízí ČSSD nebo SPD plus Trikolora a PRO…

Ano, podporu mi vyjádřil kandidát koalice SPD a Trikolora pan Smetana, kterému tímto ještě jednou děkuji. Domlouvám se též s kandidátkou ČSSD paní Hahnovou. Do voleb je ještě pár dní. Ale hlavně jsem rád, že mi před chvilkou přišla zpráva, že mi pan prezident Miloš Zeman přeje úspěch ve druhém kole. Moc mu děkuji.

Jaké jsou klíčové body vašeho programu? Co nejvíce trápí občany vašeho regionu?

Problémy našeho regionu jsou notoricky známé. Dlouhodobý odliv inteligence, byznys s chudobou, bezprostředně hrozící konec těžby uhlí a úpadek automotive, které přinesou raketový růst nezaměstnanosti. Ale je to také časté opomíjení Prahou a především neschopnost regionálních politiků napříč politickým spektrem se domluvit a táhnout za jeden provaz ve prospěch našeho regionu tak, abychom v Praze dokázali naše potřeby tvrdě a jasně prosazovat. Kolegové z Moravskoslezského kraje spolupracovat umí a Moravskoslezský kraj nám pomalu utíká, přestože výchozí pozici měl stejnou a problémy má podobné.

Můj program tak reaguje především na popsané problémy. V Senátu podpořím energetickou soběstačnost České republiky, a to včetně pokračování těžby a využití uhlí, dokud nebudeme mít jiné zdroje elektřiny a tepla. Jako krajský zastupitel budu bojovat za lepší dostupnost lékařů, zdravotníků a léků. Pozice senátora mi při tom otevře spoustu dveří. Podpořím zrušení koncesionářských poplatků České televize, zastavení nebo zásadní úpravy Green Dealu. Bojovat budu třeba proti zhoršování podmínek pracujících, byznysu s chudobou, omezování občanských svobod nebo třeba proti vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory v dnes navrhované podobě. Náš region totiž potřebuje rozvoj, ne proměnit čtvrtinu rozlohy celého kraje ve skanzen. A v neposlední řadě se budu snažit propojovat poslance a senátory zvolené za náš kraj tak, abychom společně v Praze pro náš kraj dosáhli něčeho dobrého.

Na Chomutovsku se tradičně KSČM daří – vezměme Ladislava Drlého nebo Václava Homolku. Čím to?

Mnozí by určitě řekli, že to je minulostí našeho regionu nebo jeho průmyslovým založením. Podle mě je to pravda jen částečně. Volič se nedívá daleko do minulosti, volič řeší současnost a budoucnost. Asi víte, že náš region je známý řadou korupčních kauz v nepředstavitelných objemech. Jen v ROPu Severozápad korupce nějak ovlivnila projekty za 14 miliard tehdejších korun. Skoro miliardu musel Ústecký kraj zaplatit na korekcích. V Chomutově máme Aquasvět, do kterého město muselo za pár let od postavení nasypat mnoho desítek milionů korun na rekonstrukcích. Vzpomeňte na senátora Nováka, který si odseděl trest za přijetí úplatku, nebo jen na kauzy, které praskly v tomto roce. Korupce tu kvete napříč politickým spektrem. Není moc stran, jejichž politici by v těchto kauzách nejeli. KSČM je jedna z nich. A voliči to ví. Volí zkrátka poctivé politiky, kteří nekradou.

A jak byste zhodnotil výsledek krajských voleb, který vás rovněž dostal do zastupitelstva?

Krajské volby byly obrovským úspěchem koalice STAČILO! a důkazem toho, že je potřeba pospojovat roztříštěnou opoziční scénu. Samozřejmě to nechceme udělat tak jako pětikoalice. Ta se spojila čistě proto, aby si rozdělila moc. Je jim úplně jedno, že ve svých řadách mají vše od radikálních pravičáků v ODS až po radikální anarchisty či komunisty u pirátů. Ideologie, ale bohužel i osud České republiky, jdou stranou, hlavně že se najde dostatek placených místeček pro držitele té správné stranické průkazky a zakázek pro kamarády z velkého byznysu. To musíme zarazit.

Když už jste to nakousl – jakou perspektivu má podle vás značka STAČILO! a co odpovídáte na argumenty, že se KSČM jen skrývá pod jinou značkou?

O budoucnosti značky STAČILO! budeme určitě uvažovat v následujících týdnech, kdy bude potřeba zvolit strategii pro parlamentní volby v příštím roce. Řada lidí dlouhodobě požaduje, aby se KSČM přejmenovala, aby se vzdala své minulosti (to ale v praxi nelze, protože KSČM vznikla jako nový právní subjekt v roce 1990) a podobně. A když ten proces konečně začal, když jsme představili novou volební značku, najednou je tu kritika, že se za ní skrýváme.

Ústecký kraj byl jediným, kde v rámci koalice STAČILO! kandidovali komunisté se SOCDEM. Přitom Michal Šmarda se nechal slyšet, že s komunisty se spojovat nebude. Jak to celé rozklíčovat? A skutečně je pro vás stravitelné liberální směřování Sociální demokracie?

Spolupráce v politice není určena stranickou legitimací, ale osobními postoji konkrétních lidí a jejich schopností se domluvit a dosáhnout shody, případně kompromisu, abychom naplnili společné cíle. V senátních volbách mě podpořila koalice SPD, PRO a Trikolora, přestože se v mnoha věcech názorově rozcházíme. Shodujeme se ale na tom, že to, co teď Česká republika nejvíc potřebuje, je skutečná opozice proti vládě Petra Fialy a – pokud možno – konec vlády. Podobně se se sociálními demokraty v Ústeckém kraji i v mém senátním obvodě shodujeme na tom, jaké problémy vnímáme v kraji jako nejdůležitější a jaká jsme připraveni nabídnout řešení. V krajských volbách jsme měli jeden z nejpropracovanějších programů nejen v Ústeckém kraji. Pokusíme se jej naplňovat, i kdybychom měli skončit v opozici. Se sociálními demokraty navíc máme dobré zkušenosti ze spolupráce ve vedení kraje v letech 2012 až 2020.

Pro spoustu členů KSČM bylo také spojení se sociální demokracií těžko stravitelné, nakonec nám ale přineslo nejlepší výsledek ze všech krajů, kde koalice STAČILO! kandidovala.

Nedávno jsme uspořádali anketu na téma levice vs. pravice. Jestli je to dělení stále aktuální, nebo už vítězí např. národní vs. korporátní či konzervativní vs. liberální?

Pravolevé dělení politického spektra je stále aktuální, jen se většina politických stran na tomto spektru posunula. Současně ale neopustila některé tradičně pravicové mantry. A tak i kdysi autentické pravicové strany dnes zvyšují daně pro fyzické osoby, snahy o cenzuru nazývají liberální demokracií, diktují lidem, čím mají topit a jakými auty jezdit, rozhazují dotace plnými hrstmi nebo tvoří rekordní státní dluh. Současně se ale v zájmu svých přátel z korporátů štítí zvyšovat firemní daně, zhoršují postavení zaměstnanců, neřeší krizi bydlení nebo pomalu vedou ke krachu zdravotnictví. A proto jsme tu my, abychom nejpozději za rok tuhle katastrofu ukončili.

Jak tedy předpovídáte vývoj na levici s ohledem na volby pro rok 2025? Neměla by být protivládní koalice ještě širší?

Asi je předčasné o tomto spekulovat teď. Počkejme po skončení senátních voleb, až se situace trochu uklidní. Nutno říct, že my jsme zřejmě na správné cestě. Ať si ostatní subjekty na levici vyhodnotí, jestli svou budoucnost vidí ve volebních ziscích kolem jednoho procenta hlasů nebo někde jinde. Na kandidátkách koalice STAČILO! se vedle komunistů krajskými zastupiteli stali dva sociální demokraté, dva kandidáti ČSSD, dva kandidáti SD-SN a dva kandidáti ČSNS. Bez koaliční spolupráce by zřejmě zvoleni nebyli.

Nemáte strach, že s mandáty zacloumá korespondenční volba? Je protiústavní?

Strach mám. Fialova pětidemolice si byla dobře vědoma své extrémně nízké popularity, a tak hledala způsoby, jak si přihrát více hlasů. Nikdo mě nepřesvědčí, že se nejednalo o čistě účelovou změnu volebních pravidel, ke které by nikdy nesáhli, kdyby věděli, že volební preference voličů ze zahraničí jdou spíše ve prospěch stran současné opozice.

Já sám si myslím, že korespondenční volba tak, jak ji horkou jehlou spíchli, protiústavní je. Ale nejsem právník, takže si rád počkám na rozhodnutí Ústavního soudu, které, věřím, bude nestranné a nezávislé, nikoli poplatné garnituře, která část ústavních soudců vybrala.

A poslední věc: co odpovídáte těm občanům, kteří tvrdí, že Senát je zbytečný? Čím byste je pozval na pátek a sobotu za plenty?

Dnes vidíme, že Senát zbytečný není. Tvůrci Ústavy Senát zamýšleli jako pojistku demokracie. Pojistku, která má zabránit ovládnutí státu jednou stranou. Dlouho jsme si mysleli, že je to zbytečnost. Bohužel ústavodárce nepočítal se situací, že za účelem rozdělení si moci a bohatství vznikne pětislepenec nesourodých stran, který ovládne celý stát tak, že bude mít Sněmovnu, prezidenta i Senát a nakonec i Ústavní soud. Jestli má být Senát pojistkou demokracie, dnes potřebujeme, aby nás jistil právě proti zvůli Fialovy pětikoalice. Proto je potřeba, aby do Senátu proniklo co nejvíc protivládních kandidátů. A na Chomutovsku jsem jediným protivládním kandidátem ve druhém kole já. Pokud tedy voliči chtějí říct Fialovi a zbytku 5K STAČILO!, je důležité, aby přišli k volbám. Jen u voleb můžeme naší zemi zvolit lepší budoucnost. Pokud nepřijdete, budou nám dál vládnout ti, kteří nám vládnou doteď. A to chce skutečně jen málokdo. Druhé kolo je už tento pátek a sobotu, 27. a 28. září. Volební lístky dostanete až ve volební místnosti. Děkuji.

Petr Kojzar

FOTO – Facebook a archiv Jaroslava Komínka

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Ve mne vzbuzuje nadeji, když se protivladni scéna takhle dohodne na podpoře. Snad to vydrží do příštího roku.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy