Izraelské dokumenty ukazují na rozsáhlou snahu vlády formovat diskurz v USA

Deník The Guardian odhalil důkazy, které nastiňují, jak Izrael obnovil činnost kontroverzního subjektu v rámci širší kampaně pro styk s veřejností, jejímž cílem je zaměřit se na americké univerzitní kampusy a nově definovat antisemitismus v americkém právu.

Loni v listopadu, jen několik týdnů před začátkem války v Gaze, byl Amichai Chikli, drzý 42letý ministr Likudu v izraelské vládě, povolán do Knesetu, izraelského parlamentu, aby zákonodárce informoval o tom, co by se dalo dělat s rostoucími protiválečnými protesty mladých lidí ve Spojených státech, zejména na elitních univerzitách.

»Řekl jsem to už dříve a zopakuji to i nyní, že si myslím, že bychom měli, zejména ve Spojených státech, být v ofenzivě,« tvrdil Chikli a  od té doby vedl cílenou kampaň proti kritikům Izraele.

Chikli ujistil zákonodárce, že v rozpočtu jsou nové peníze na kampaň na potlačení antisemitismu, která je oddělena od tradičnějších public relations a placeného reklamního obsahu produkovaného vládou.

Zahrnovala 80 již probíhajících programů na propagační úsilí, »které se bude provádět ‚koncertním‘ způsobem«, řekl. Poznámka o »Koncertu« se týkala rozsáhlého obnovení kontroverzního izraelského vládního programu původně známého jako Kela Shlomo, který byl určen k provádění toho, co Izrael nazývá »masové uvědomovací aktivity« zaměřené převážně na USA a Evropu. Koncert, nyní známý jako Voices of Israel, dříve spolupracoval se skupinami, které stály v čele kampaně za přijetí státních zákonů, které postihují Američany za účast na bojkotech nebo jiných nenásilných protestech proti Izraeli.

Její nejnovější inkarnace je součástí tvrdé a někdy skryté operace izraelské vlády, jejímž cílem je zasáhnout proti studentským protestům, lidskoprávním organizacím a dalším hlasům nesouhlasu.

Poslední aktivity Voices byly prováděny prostřednictvím neziskových organizací a dalších subjektů, které často nezveřejňují informace o dárcích. Od října do května Chikli dohlížel na nejméně 32 milionů šekelů, tedy asi 8,6 milionu dolarů, vynaložených na vládní propagaci s cílem přeformulovat veřejnou debatu.

Netrvalo dlouho a jedna z amerických advokačních skupin úzce spolupracujících s Chikliho ministerstvem, Institut pro studium globálního antisemitismu a politiky neboli ISGAP, dosáhla mocného vítězství.

Při prosincovém kongresovém slyšení o údajném antisemitismu mezi studenty protestujícími proti válce se několik zákonodárců Sněmovny reprezentantů při výsleších rektorů univerzit výslovně odvolávalo na výzkum ISGAP. Slyšení skončilo virální konfrontací zástupkyně Elise Stefanikové s tehdejší rektorkou Harvardovy univerzity Claudine Gayovou, která později po vlně negativních zpráv ze své funkce odešla.

ISGAP, který údajně v roce 2018 získal většinu svých finančních prostředků od izraelské agentury, která provozovala Koncert, vyzdvihl svůj kongresový převrat v oblasti vztahů s veřejností na akci konané 7. dubna v Palm Beach Country Clubu.

»Všechna tato slyšení byla výsledkem naší zprávy, že všechny tyto univerzity, počínaje Harvardem, berou spoustu peněz z Kataru,« pochlubil se Natan Šaransky, bývalý izraelský poslanec Knesetu (MK), který dříve zastával funkci Chikliho a nyní předsedá ISGAP.

ISGAP nadále formuje kongresové vyšetřování univerzit kvůli tvrzení, že protesty proti stavu lidských práv v Izraeli jsou motivovány antisemitismem, a organizace se výrazně angažuje v kampani za zakotvení nových zákonů, které nově definují antisemitismus tak, aby zahrnoval i určité formy projevů kritických vůči izraelskému národu.

Další americké skupiny napojené na Voices vyvíjejí řadu iniciativ na podporu státu Izrael. Jedna z takových skupin, která je veřejně uvedena jako partner, National Black Empowerment Council (NBEC), zveřejnila otevřený dopis černošských demokratických politiků, v němž se zavázali k solidaritě s Izraelem.

Další skupina, CyberWell, proizraelská antidezinformační skupina vedená bývalými představiteli izraelské vojenské rozvědky a Hlasu, se etablovala jako oficiální »důvěryhodný partner« společností TikTok a Meta, který oběma sociálním platformám pomáhá s kontrolou a úpravou obsahu. Nedávná zpráva CyberWell vyzvala společnost Meta, aby potlačila populární slogan »Od řeky k moři, Palestina bude svobodná«.

Těžko se hledá paralela, pokud jde o vliv cizí země na americkou politickou debatu. Deníky Haaretz a New York Times nedávno odhalily, že Chikliho ministerstvo pověřilo firmu pro styk s veřejností, aby tajně vyvíjela nátlak na americké zákonodárce. Firma využívala stovky falešných účtů, které zveřejňovaly proizraelský nebo protimuslimský obsah na X (dříve Twitter), Facebooku a Instagramu.

Tato snaha je však pouze jednou z mnoha podobných kampaní koordinovaných ministerstvem, o níž se ve zprávách píše jen v omezené míře. Ministerstvo pro záležitosti diaspory a jeho partneři sestavují týdenní zprávy na základě tipů od proizraelských studentských skupin v USA, z nichž některé dostávají finanční prostředky z izraelských vládních zdrojů.

Vyšetřovací zpráva prověřila nedávná vládní slyšení, dokumenty izraelských společností, dokumenty o veřejných zakázkách a další veřejné záznamy. Přestože mnohé z organizací věnujících se proizraelské advokacii financují především soukromé osoby a nadace, a to nejspíše bez zahraničního vedení, záznamy poukazují na značné zapojení izraelské vlády do americké politiky týkající se války v Gaze, svobody projevu na univerzitních kampusech a izraelsko-palestinské politiky. »Existuje fixace na hlídání amerického diskurzu o americko-izraelských vztazích, dokonce i diskurzu na univerzitních kampusech, od Izraele až po premiéra Netanjahua,« řekl Eli Clifton, hlavní poradce Quincyho institutu pro odpovědný stát. »Člověk jen těžko hledá paralelu, pokud jde o vliv cizí země na americkou politickou debatu.«

Žádná z uvedených skupin se přitom nezaregistrovala podle amerického zákona o registraci zahraničních agentů (Fara). Tento zákon vyžaduje, aby skupiny, které přijímají finanční prostředky nebo pokyny ze zahraničí, poskytovaly veřejné informace americkému ministerstvu spravedlnosti. »I když existuje několik výjimek z registrace Fara, téměř všechny výjimky jsou překonány, pokud se osoba nebo skupina snaží ovlivňovat americkou veřejnou politiku a veřejné mínění na popud nebo příkaz zahraniční vlády,« uvedl Craig Holman, odborník na pravidla lobbingu ve společnosti Public Citizen.

Mnohé z toho, co bylo o Koncertu dříve známo, původně uvedl americký židovský list Forward a nezávislý investigativní zpravodajský web Seventh Eye se sídlem v Izraeli. Historie Koncertu sahá až do roku 2017, kdy ministerstvo pro strategické záležitosti začalo rozvíjet program tajných kampaní, jejichž cílem je změnit veřejné mínění. Úředníci si představovali »mimovládní« nástroj, který by »poskytoval rychlou a koordinovanou reakci proti pokusům o poškození obrazu Izraele ve světě«.

Tehdejší ministr Gilad Erdan si Koncert představoval »PR komando«, které by bylo schopné tajně na sociálních sítích rozsáhle odsuzovat například i celebrity, které kritizují izraelskou vládu.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy