Grilujeme. Netradiční recepty pro mlsné jazýčky

Ačkoli to venku stále, hlavně kvůli neustálým dešťům a bouřkám, není ono, počasí už svádí ke grilování. A tak se opravdu do něj můžeme pustit . Grily, starší i nové, prošly očistou a můžeme se dát do práce. Někdo rád griluje moderně se »stroji« vyhřívanými plynem a poháněnými elektrickým proudem, jiný pak na klasiku – žhavé uhlíky dřevěného uhlí. To nebudeme dnes řešit, ale nabídneme vám několik receptů, které jistě ocení nejeden mlsný jazýček…    

Grilovaný králík

A začněme králíkem. Marinovaný grilovaný králík je zajímavá lahůdka, na grilu pak zvláště. Stačí čtyři králičí stehna anebo klasicky králičí zadek, tedy stehna a hřbet. K tomu slanina (špek), sůl a několik větviček rozmarýny. Nejdříve si připravte marinádu z několika lžic olivového nebo slunečnicového oleje, šťávy a z kůry z jednoho citronu, lžíce francouzské (dijonské) nebo obyčejné hladké hořčice, hrnku bílého vína, mletého pepře, několika prolisovaných stroužků česneku a z pár snítek čerstvého tymiánu. Vše dobře promíchejte.

Králičí maso omyjte studenou vodou, osušte a poctivě odblaňte. Můžete je rozdělit na menší díly a protáhnout proužky špeku, nebo do masa udělat ostrým nožem otvory, do kterých zasunete klínky špeku. Do masa píchněte několik pevnějších snítek rozmarýny. Zbytek bylinky přidejte do marinády a přelijte králičí maso. Nádobu s masem zakryjte a nechte v chladu odležet, nejlépe do druhého dne. Rozpalte gril, grilovací mřížku očistěte a potřete olejem. Maso nejdříve opečte ze všech stran ve střední části grilu a potom ho přesuňte blíže ke kraji. Grilujte za častého otáčení masa asi 20 minut dokud není propečené a potírejte je zbylou marinádou.

Hotové porce stáhněte z grilu, osolte a přikryté je nechte pět až deset minut odpočívat.

Kuřecí špízy s ovocem

Pokud zvolíte tuto variantu, doporučujeme vybrat mezi ovocem kiwi. K tomu je třeba zhruba 600 g kuřecích prsíček bez kostí a kůže a čtyři větší kiwi. Maso opláchněte studenou vodou a osušte. Uložte v chladu. Připravte marinádu ze čtyř lžic olivového nebo slunečnicového oleje, dvou lžic bílého vinného octa, dvou lžic medu, hrnku černého piva, lžičky mletého zázvoru, lžíce mleté sušené rozmarýny a lžičky mletého zeleného pepře. Dobře promíchejte!

Maso nakrájejte na větší kousky, dejte ho do mísy a marinádu na ně nalijte. Nádobu přikryjte a nechte nejméně 60 minut v chladu odležet. Lepším, byť ne nutným řešením je nechat maso odležet přes noc.

Dřevěné špejle namočte po dobu marinování masa do studené vody, aby na grilu nehořely, máte-li k ruce kovové grilovací jehly, máte o starost méně. Rozpalte gril, otřete grilovací mřížku olejem, a nakrájejte oloupané kiwi na větší kousky. Nemáte-li kiwi, použijte například jablka. Střídavě napichujte připravené maso a kiwi na grilovací jehly nebo špejle a grilujete za častého otáčení a potírání zbylou marinádou přibližně 10 minut. Hotové špízy osolte, nechte je odpočinout na kraji grilu nebo na teplém talíři, aby se chutě rozležely. Špízy před podáváním ještě potřete rozpuštěným máslem.

Grilovaný pstruh

Grilovaný pstruh, ale i jiné ryby připravené na grilu patří k lahůdkám. Zůstaneme u pstruha. Nejdříve si připravte marinádu. Nabízím dvě, které se mi osvědčily. Obě jsou s medem… Na první budete potřebovat pět lžic olivového nebo slunečnicového oleje, šťávu z jednoho citronu, tři lžíce medu, několik prolisovaných stroužků česneku, jednu či dvě chilli papričky zbavené semínek a jemně nakrájené, lžičku mletého zeleného pepře a deci bílého vína. Druhou připravte z osmi lžic francouzské (dijonské) nebo české hladké hořčice, dvou až tří lžic olivového či slunečnicového oleje, čtyř lžic medu, lžičky dobrého kari koření, tří stroužků prolisovaného česneku, lžičky mletého zeleného pepře, lžičky strouhané citronové kůry a hrnku černého piva. Vše promíchejte.

Nejdříve rozpalte gril a otřete grilovací mřížku olejem. Čtyři vykuchané a očištěné pstruhy důkladně omyjte ve studené vodě a pečlivě osušte. Ryby uvnitř i vně potřete marinádou, do břišní dutiny každého pstruha dejte klínek citronu, kousek másla a několik snítek hladkolisté petržele. Poté je nechte asi 30 minut odležet.

Připravené ryby přendejte na olejem potřenou grilovací mřížku nebo (lépe) na alobal či speciální grilovací tácek a grilujte po každé straně sedm až 10 minut. Během pečení pstruhy potírejte zbylou marinádou.

Upečenou rybu osolte, na talíři ji obložte kousky citronu a posypte petrželovou natí.

Jehněčí špízy

A nakonec ještě jehněčí špízy. Budete potřebovat zhruba 600  g jehněčí kýty či hřbetu a dvě zelené papriky. Maso nakrájejte na kostky, papriku na čtverečky a střídavě napichujte na špejli nebo grilovací jehlu. Nechte odpočinout v chladu. A připravte si marinádu. Lžička pepře a lžička oregana, několik lžic olivového nebo slunečnicového oleje, dvě lžíce jemně nasekané čerstvé rozmarýny stažené ze stonků, dva tři prolisované stroužky česneku, šťávu ze dvou citronů, lžičku mletého zeleného pepře, vše důkladně promíchejte se sklenkou bílého vína. Špízy směsí potřete. Nechte alespoň dvě hodiny marinovat, ideálně pak přes noc. Špízy grilujte ze všech stran dozlatova, nejlépe snad na alobalu nebo grilovacím tácku. Občas potřete zbytkem marinády.

Jiří Janouškovec

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy