Nositeli nebezpečných papilomavirů jsou i muži

Lidské papilomaviry (HPV), které způsobují různé typy rakoviny, nenapadají jen ženy, jak se mnozí domnívají, ale také muže. Ti však o tom, že mohou být jejich nositeli, nemusí vůbec vědět. Na rozdíl od žen pro ně totiž neexistují testy, které by přítomnost HPV v těle potvrdily. Dozví se to tak většinou až ve chvíli, kdy onemocní oni sami nebo jejich partnerka. Odborníci upozorňují na důležitost očkování, díky němuž lze nemocem, které způsobuje lidský papilomavirus, zabránit.

»Doposud se v souvislosti s HPV mluvilo převážně o rakovině děložního hrdla. Muži tak zůstávali stranou pozornosti. Přitom mohou být nejenom přenašeči HPV infekce, ale mohou také sami HPV asociovanou rakovinou onemocnět,« uvedl místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Fifka (ODS) v průběhu kulatého stolu s názvem Rakovině lze předejít i očkováním.

Zcela zásadní je podle něj prevence. Rozvoji nemocí, které způsobuje lidský papilomavirus, lze totiž předcházet očkováním. »Je třeba apelovat na rodiče, aby nechali očkovat nejenom své dcery, ale i syny. Včasná vakcinace jim poskytne účinnou ochranu před rozvojem onemocnění,« zdůraznil Fifka.

Cílem odborníků je podle něj rakovinu způsobenou HPV v České republice zcela vymýtit nebo ji alespoň dostat na úroveň vzácného onemocnění. »Předejdeme tak zbytečným úmrtím a zároveň snížíme náklady na zdravotní péči související s onkologickou léčbou, které stále rostou,« dodal Fifka.

Podle lékařů se v průběhu života s HPV infekcí setká až 80 % české populace. »Imunitní systém se s ní většinou vypořádá, nicméně v řadě případů se z infekce může vyvinout rakovina či jiné HPV podmíněné onemocnění. U žen je to nejčastěji karcinom děložního hrdla, u mužů dominují nádory orofaryngu, tedy ústní části hltanu. Počet těchto pacientů neustále roste,« uvedl člen výboru České onkologické společnosti ČLS JEP Milan Vošmik. Zatímco v roce 2011 mělo podle něj rakovinu orofaryngu 23 % všech pacientů s nádory v oblasti ORL, o 5 let později už to bylo 27 % a v roce 2020 dokonce 30 %. »HPV stojí za karcinomem ústní části hltanu z 60–80 %,« dodal Vošmik.

Očkování hradit i starším 14 let

Snahou lékařů, pacientských organizací a politiků je především to, aby ženy a muži rakovinou vůbec neonemocněli a preventivně se naočkovali. Zdravotní pojišťovny hradí očkování proti HPV od ledna letošního roku všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 let do 15. narozenin. Podle místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP Hany Cabrnochové je však v Česku proočkováno jen asi 50 % chlapců a 70 % dívek. »Podle Světové zdravotnické organizace by přitom pro vymýcení HPV asociovaných karcinomů bylo třeba proočkovat 90 % dívek a zvýšit proočkovanost i u chlapců,« zdůraznila Cabrnochová. Odborníci budou podle ní usilovat o to, aby zdravotní pojišťovny proplácely očkování proti HPV i dětem starším 14 let a také mladým dospělým, kterým v dětství tato šance z různých příčin unikla a pro které je přitom očkování stále účinné. Investice do očkování se totiž podle expertů vrátí v úsporách za péči o onkologicky nemocné.

»Výsledky naší analýzy ukazují, že současná míra proočkovanosti proti viru HPV přinese v případě jednoho ročníku dětí z hrazené kohorty 11–14 let dlouhodobé úspory ve výši přibližně 2,2 miliardy korun, které by jinak byly vynaloženy na léčbu onemocnění způsobených tímto virem. Kromě toho stát nepřijde o dalších 36,5 milionu korun z budoucích příjmů v důsledku předčasných úmrtí na rakovinu,« uvedl vedoucí týmu CzechHTA Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze Aleš Tichopád.

Z analýz vyplývá, že má stále smysl očkovat také dospělé muže a ženy. Tedy ty, kteří se již s HPV infekcí setkali. Očkování totiž poskytuje ochranu proti širšímu spektru rizikových typů HPV a k nákaze může dojít v průběhu života opakovaně, různými typy viru.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy